За серия законодателни промени настояха представители на неправителствените организации по време на заседанието на Обществения съвет към Комисията за взаимодействие с гражданските организации. Това са Гражданско-процесуалният кодекс, Законът за частните съдебни изпълнители и Законът за енергетиката. Спиране на произвола на банките, преместване на големите търговски вериги от централната градска част, както и промени, свързани със здравеопазването и образованието бяха част от исканията на гражданските организации.
В заседанието на комисията, което бе с цел консенсус около основните приоритети на депутатите от 42-рото Народното събрание до края на лятната сесия, взеха участие народни представители от „Коалиция за България“ и ДПС, омбудсманът Константин Пенчев, представители на ДКЕВР и други институции.
Председателят на комисията и заместник-председател на Народното събрание Мая Манолова благодари на представителите на гражданското общество за активността им, която е спомогнала за реализирането на редица законодателни инициативи.
Манолова коментира и Изборния кодекс, приет изцяло в партньорство неправителствения сектор.
„За първи път българските граждани осъзнаха силата си по време на избори, за първи път имаше реална възможност да се пренареждат листите на партиите, за първи път има мажоритарност в изборите”, добави тя.
Омбудсманът Константин Пенчев също отчете ползата от работещата преференцията в Изборния кодекс, той призова тя да не бъде премахвана в следващи изменения на кодекса.
На заседанието, на което трябваше да се чуе гражданският глас за търсене на съгласие по законодателната програма, не се появиха представители на опозицията.