Предсрочните парламентарни избори на 5 октомври ще бъдат внимателно наблюдавани не само от Гражданския борд за честни и прозрачни избори, но и от Службата за демократични институции и човешки права към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. За по-прецизно наблюдение у нас пристига един основен екип от службата, в който участват общо 12 изборни експерти, които ще работят само в София.
В групата са включени политически анализатор, медиен анализатор, изборен анализатор и финансов експерт. Освен този постоянен екип в страната ни ще пристигнат и още десет наблюдатели, които ще следят ситуацията в различни градове. Експертите ще присъстват не само на самия изборен ден на 5 октомври, но и ще правят мониторинг на започналата вече предизборна кампания.
Основните критерии, по които изборните експерти ще напишат оценка на изборите у нас, са прилагането на текстовете от новия Изборен кодекс, работата на Централната избирателна комисия, експерименталното машинно гласуване, упражняването на преференциален вот, духа на предизборната кампания, финансирането й, медийното отразяване на изборите, участието на представители на малцинствата у нас в тях и не на последно място сигналите за нередности и купуването на гласове.
Ръководителят на мисията Одри Гловър обясни на пресконференция в БТА, че чуждестранните експерти няма да се намесват в изборния процес, а само ще наблюдават. Екипът на ОССЕ не е заинтересуван от крайния резултат на изборите, а от начина на провеждането им.
Наблюдателите ще изготвят междинен доклад с оценка за вота, който ще бъде представен на следващия ден след изборната нощ. Осем седмици след 5 октомври пък те ще предоставят окончателния доклад от проверката, с включени в него препоръки.
Като безспорен напредък за българската законодателна власт Гловър определи факта, че част от предишните съвети на ОССЕ са намерили място в текстовете на обновения Изборен кодекс.
Въпреки това има и препоръки, които не са взети под внимание от държавниците като например провеждане на изборни кампании на майчин език за малцинствата и право на гласуване за затворниците.