Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Културният живот в армията има богати традиции

[post-views]
Военният клуб в днешни дни
Военният клуб в днешни дни

Военният клуб в Карлово отбелязва 75 години от своето създаване. През целия период на своето съществуване той е свързан с военните формирования, разположени в града.
Но,  да се върнем към историята.
През 1934 г. на свое събрание офицерите от карловския гарнизон решават да се обърнат към кмета на града – да им се предостави площ за построяване на военен клуб, който да се превърне в любимо място за развлечения  и патриотични начинания. Тази инициатива е приета с желание от тогавашните управляващи и  е определен парцел за строежа на площад „Пазарен”. Заедно с това през 1933 г. войници от 21-а Средногорска дружина под командването на полковник Петър Димков – началник на карловския гарнизон от 1932 до 1935 г., участват във възстановяването на родната къща на Васил Левски.
Започва набирането на парични средства за изграждането на Гарнизонното офицерско събрание от всички военнослужещи, като най-ентусиазирани в това начинание са офицерите. Запасни и действащи даряват доброволни лепти от своите заплати за изграждането на клуба. За кратко време са събрани 17 680 лв., депозирани в Общинската каса. Започва изграждането на масивна сграда в центъра на града. През 1935 г. е открит първият етаж с офицерски бал. В него се намира и офицерски ресторант. През 1938 г. триетажната сграда е окончателно завършена. Като една от най-красивите постройки в центъра на града тя става любимо място за отдих и развлечение на военнослужещите и гражданите. Гарнизонният духов оркестър, в парадна униформа, развличал гражданите с валсови мелодии и създавал една приятна атмосфера на карловския площад.
С офицерски бал на 4 юли 1939 г. е официалното откриване на Военния клуб. За пръв управител на Гарнизонното военно събрание, както се е наричал тогава клубът, е назначен капитан Стоян Михайлов Драгиев.
След 9 септември 1944 г. Военният клуб се преименува в Дом на народната армия. Освен чисто партийните агитационно-пропагадни задачи, той се превръща в средище на художествената самодейност в Карлово. До построяването на новия дом на народно читалище „Васил Левски” ДНА е единственото място за изяви на местните общественици  и творци на изкуството, място за организирана художествена самодейност на военнослужещите в свободното им време. Организират се театрални представления, балове, поетично-музикални вечери, излети в планината, прожектират се филми.
Към Военния клуб се създават дамска битова група, естрадно-сатиричен състав, камерен хор, хор на запасните офицери, фолклорен ансамбъл, мъжка вокална група. Силно творческо присъствие във Военния клуб налага полковник Веселин Коритаров – диригент на гарнизонния духов оркестър. Организират се срещи с изтъкнати музиканти, творци, писатели и общественици. Създава се литературен клуб „Иван Вазов”, групи за художествено слово и  изворен фолклор, клуб по интереси „Приятели на изкуството”. Библиотеката към дома е  с около 10 000 тома художествена, детска, историческа и специализирана литература. С цялата си дейност през годините, Военният клуб се превръща в оживено средище на културния живот в Карлово.
В забързания делник клубът съхранява традициите, свързани с културния живот на армията и е културно средище в града на Апостола. С много любов и професионализъм, работещите в него се опитват да запазят творческата атмосфера и ентусиазъм, да поддържат високо художествено ниво и да отговорят на повелите на днешното време. И остават верни на традицията със здравите си връзки с военнослужещите от 61-а Стрямска механизирана бригада, които чувстват Военния клуб като свой дом.
Днес на площад „20-ти юли” ще се състои тържествен концерт от самодейни състави на Военния клуб и общинска организация „Васил Левски”. Поводът е  106-годишнината от обявяването на Независимостта на България  и 75 години от откриването на Военен клуб – Карлово. В концерта ще участват още самодейни състави  на читалището и пенсионерски клуб от с. Дъбене, Държавна целодневна детска градина „Светлина” към Министерството на отбраната и Военният духов оркестър на 61-а бригада.

Съвместна дейност с 61-а бригада

В клуба репетират много самодейни състави
В клуба репетират много самодейни състави

Отделение „Административно” на 61-а Стрямска механизирана бригада поддържа традиционни добри връзки и взаимоотношения с Военния клуб в Карлово в лицето на неговия ръководител подполковник от резерва Ангелов и всички негови служители. Съвместно  се подготвят и провеждат мероприятия от сферата на военно-патриотичното възпитание, културно-художествената, информационната и социална дейност.
Безценна е помощта на Военния клуб при организиране на мероприятия и инициативи, насочени към военнослужещите и цивилните служители от бригадата, като чествания на национални празници и значими за Българската армия исторически дати и събития, форуми, литературни четения, исторически беседи, семинари и др. Не по-малък е приносът при организиране на съвместни културни мероприятия, фестивали, програми, проекти в сътрудничество с органите на местната власт и с държавните учреждения и институции. Отлично е взаимодействието за осъществяване на общественополезна дейност и с военно-патриотичните съюзи, неправителствените организации със сфера на дейност в сигурността и отбраната, сдруженията на военнослужещи, резервисти, ветерани от войните, военноинвалиди и военно пострадали.
Военният клуб в Карлово е мястото, където военнослужещите, цивилните служители и членовете на техните семейства участват, демонстрират и усъвършенстват своите умения в различни школи, художествени състави, клубове по интереси и др. Обновеният и обогатен библиотечен фонд на клуба предоставя добрата възможност на читателите да се потопят в необятния свят на книгите и да придобият нови знания за света. Клубът е добро място за получаване на актуална информация за дейността, политиката и приоритетите на Министерството на отбраната и Българската армия, военната служба, условията за почивки във военно-почивните домове и военните хотели.

Веселин Ангелов, Цончо Драгански

Най-ново

Единична публикация

Избрани