Министерството на отбраната работи по три приоритета, които да подобрят работата на модулите от Българската армия, които подпомагат населението при кризи, бедствия и аварии. Това каза министърът на отбараната Велизар Шаламанов, след като откри кръгла маса, посветена на тази тема. Той подчерта, че във военното ведомство трябва да бъде изготвен един добре разбираем каталог на способностите на Българската армия за подпомагане на гражданските власти.
Въпросът е важен, тъй като в последните години е натрупан доста опит и са разработени отделни модули за действия при различен тип бедствия и кризи. Експертите в министерството се стараят да ги унифицират и развият, за да достатъчно адекватни на изискванията за сътрудничество с гражданските власти, коментира министърът.
Велизар Шаламанов съобщи, че използването на способностите на Българската армия в кризисни ситуации не се планира в бюджета за отбрана, а разходите им се възстановяват чрез Комисията за защита на населението. Според него обаче е добре да има още яснота как се изчисляват тези разходи и как да бъдат възстановени. Търсят се възможности и за европейско финансиране.
Развитието на модулите със специфична техника, която да позволява както изпълнение на задачи свързани с отбраната така и със защита на населението изисква допълнителна инвестиция, която Шаламанов се надява, че ще бъде осигурена от Националната програма и във взаимодействие с МВР и с общините.
Военният министър подчерта, че „Терем” също има възможност да дооборудва различен вид военна техника за действие в кризисни ситуации, включително и през зимата.
Те могат да бъдат в допълнителна помощ на МВР и местната власт, когато се наложи.
По време на форума Велизар Шаламанов коментира и активното включване на Българската армия в помощ на пострадалите от поройните дъждове и наводнения през лятото. Действията на военнослужещите са оценени високо от кметовете и областните управители.
Военният министър не подмина и значението на анализа на практиките, свързани с вътрешноведомственото, с регионалното и с международното сътрудничество.
Той съобщи още, че правителството ще предложи национален координатор по киберсигурност. Това се изисква от Плана за действие по киберсигурност на НАТО.