Имаме амбицията да направим решителна крачка и пътна карта за решаване на проблемите с киберсигурността и киберотбраната.
Това заяви министърът на отбраната Велизар Шаламанов по време на 13-та международна конференция на тема „Информационна сигурност и съхранение на данни“.
Киберотбраната не е нова сфера за хората на отбраната, за работещите в сферата на сигурността, изтъкна той и добави, че без индустрията решаването на проблемите с киберсигурността е невъзможно.
Сложността на кибератаките нараства всеки ден, а технологиите се променят бързо и често, България трябва да се подготви за адекватна реакция в лицето на подобни опасности, заяви в обръщението си към участниците Шаламанов.
В отделните държави-членки на НАТО въпросът с отговорността за киберсигурността е решен по различни начини.
В повечето обаче има национален координатор по киберсигурност и киберотбрана, той работи в тясно сътрудничество с индустрията, с академичната общност и представлява дадена държава във всички световни организации като ЕС, НАТО, ООН.
Според Велизар Шаламанов за България е добре да има такъв пост. Затова и в Министерството на отбраната е назначен Георги Шарков, който трябва да изготви солиден план за действие по проблема. Ще се търси и по-тясно сътрудничество с индустрията в сферата на киберсигурността.
Темата е приоритетна и за Алианса. В изпълнение на решенията, взети на срещата на върха на НАТО, която се проведе през 2010 г. в Лисабон, се създава специален комитет по киберотбрана.
Оказва се, че от балканските държави Румъния е водеща страна в НАТО по киберотбрана. Според военния министър това е добър знак за държавите от Източна Европа, той се надява темата да стане приоритетна и за България.