След поройните дъждове и наводнения през лятото, институциите в страната се подготвят за посрещане на есенно-зимния сезон. Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” главен комисар Николай Николов съобщи, че министерството на околната среда и водите работи много активно по Анализа на риска от наводнения. Разработени са карти на рисковите места, които до 2015 година трябва да бъдат напълно готови.
В определените като застрашени от наводнения се обмисля или категорично да се забрани строителството или ако се разреши, то сградите да бъдат със специално изпълнение – или херметизирани, или позволяващи безпрепятствено преминаване на водата през тях.
Николай Николов каза, че при анализирането на обстановката си разчита предимно на метеоролозите от Военновъздушните сили, БАН и Агенцията по градушките. Той съобщи, че скоро предстои организационна среща между всички, които работят по прогнозата на времето.
По думите му срещата ще бъде с цел координиране на действията: всеки сигнал за опасна обстановка, който се получава в дирекцията, да бъде внимателно проверен, от една страна, за да не се подцени и населението да остане непредупредено и от друга страна, да не се получават сигнали, които не се включват към спектъра на опасните метеорологични явления.
Главен комисар Николов съобщи, че в момента има около 2700 доброволци – пожарникари и спасители, които заедно с армията и полицията да помагат на хората. Те са преминали обучение и са получили екипировка. Ще реагират, ако има такава необходимост без да са на щат.
Той подчерта, че този труд е безвъзмезден, а хората по вътрешни убеждения заявяват желание да бъдат доброволци. За да са ефективни преминават курс на обучение, получават в случая и защитна екипировка, защото работят в среда с висока степен на риск.
Николов наблегна и на значението на превенцията, също както и на отстраняването на предпоставките за възникване на бедствия. Това обаче по думите му не може да стане без подобряване на нормативната уредба.