Паметните плочи на поетите Димчо Дебелянов и Стамен Панчев бяха поставени в градинката на началната спирка на трамвай №5 в кв. „Княжево“ в столицата. Район „Витоша“-СО в София изпълни поетия ангажимент.След публикацията във в. „Българска армия“ (бр. 9 от 28.02.2014 г.) и сигнал на Инициативен комитет от граждани и неправителствени организации от кв. „Княжево“ експерти от районната администрация провериха какво се е случило с паметните плочи, намиращи се върху фасадата на сграда на адрес ул. „Княжевска“ №5. Сградата бе принудително разрушена след възникнал пожар и предписание от съответните контролни органи, защото бе станала опасна за преминаващите в близост до нея хора и автомобили. Това бе сградата, където в определен период от време се е помещавала школата за запасни подофицери, в която са се обучавали и поетите Димчо Дебелянов и Стамен Панчев, героят-летец капитан Димитър Списаревски и други български военни. Проверяващите съобщиха, че за съжаление, на този етап плочата за капитан Списаревски не може да бъде възстановена. Двете паметни плочи, върху които бяха изписани имената на Димчо Дебелянов и Стамен Панчев, бяха преместени за временно съхранение в охраняван склад на територията на с. Владая от фирмата „ Заубермахер България“ ЕООД.
Доста време и административни процедури отне решаването на този проблем, защото бе нужно да се получи разрешението и съдействието на Столична община. Засега няма поставено информационно табло за героите – възпитаници на школата.
През школата преминават освен Димчо Дебелянов и Стамен Панчев, и Гео Милев, Сергей Румянцев, Йордан Йовков, екзарх Йосиф я завършва задочно, обучават се българи от Македония. В нея преподава за кратко полк. Борис Дрангов.
Школата в Княжево започва да действа през 1902 г. Военното учебно заведение е в Княжево до края на 30-те години на миналия век. Паметна плоча е поставена през 1932 г., двадесет години след началото на Балканската война. Тя е била посветена на падналите във войните чинове на бившата школа за запасни подпоручици. Плочата е била осветена от софийския митрополит Стефан, реч произнася генерал Бакърджиев.
Велин Яворски