Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Родната военна медицина навърши 123 години

[post-views]
[post-views]

Да поздравят медиците под пагон на тържеството на 1 декември, дойдоха президентът и върховен главнокомандващ Росен Плевнелиев, шефовете на парламентарните комисии на отбраната и на здравеопазването ген. о.р. Михо Михов и ген.-майор о.р. проф. Стоян Тонев, началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов, съветникът по въпросите на отбраната ген.-лейтенант от запаса Аню Ангелов и зам.-министрите на отбраната Десислава Йосифова и на здравеопазването д-р Ваньо Шарков, представители на военнопатриотичните организации. Минали са 123 г. от създаването на Софийската обща гарнизонна болница и 110 от участието на български медици в чуждестранна мисия по време на Руско-японската война. Всеки десети българин днес предпочита да се довери на професионализма на екипите на ВМА.

Беше заявена благодарност към доайените и училите във военната медицина
Беше заявена благодарност към доайените и училите във военната медицина
Началникът на ВМА бригаден ген. проф. д-р Николай Петров отчете, че 10% от хоспитализираните пациенти и 30 на сто от амбулаторните прегледи са от военния контингент на МО и на Българската армия. Средната възраст на персонала с висок научен и академичен капацитет е 51 години. Самата ВМА все повече се утвърждава като институция, в която се развива военномедицинската наука. В празничния ден началникът на ВМА не говори за натрупаните дългове, а награди и благодари на доайени и ветерани на Академията, учители на днешното поколение военни медици.
В петте болници, три санаториума и над 20 медицински пункта на академията работят близо 3600 души персонал. Над 200 военни медици са оказвали медицинска помощ в състава на български контингенти зад граница и в различни болници в Афганистан, Мали, Кувейт, Босна и Херцеговина и др. Освен зад граница медици от ВМА се включват активно и в специализирани акции в помощ на населението при бедствия и аварии.
Празника почете президентът Росен Плевнелиев
Празника почете президентът Росен Плевнелиев
С министерска заповед с награден знак „За отлична служба“, първа степен за офицери, бе награден полковник доц. Коста Костов. С плакет на МО бяха отличени доц. Йоланта Папазова, д-р Георги Димитров и д-р Кана Примова, а грамота с подпис на министъра на отбраната получиха д-р Георги Ковачки, д-р Анелия Стоянова, д-р Галина Кърпачева и медицинска сестра Елиза Стефанова. Вицеадмирал Румен Николов също награди лекари и медицински специалисти на ВМА. Отличия от името на министъра на здравеопазването връчи и д-р Ваньо Шарков. Поздравителни адреси дойдоха от парламента, МС, от командири на военни формирования и др. Концерт изнесе Представителният гвардейски духов оркестър на БА. Началникът на ВМА проф. Николай Петров накрая не се стърпя и сам грабна акордеона.

Росица Цонева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

[crp]

 

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Виж още

Избрани