Русия ще предприеме „адекватни ответни мерки” срещу евентуалното разширяване на НАТО в източна посока. Това обяви говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич, цитиран от ТАСС.
Според него подобен развой „ще предизвика сериозен военнополитически обрат не само в Европа, но и в цял свят, ще засегне пряко националните интереси на Русия, свързани със сигурността й, и ще принуди страната ни да вземе адекватни ответни мерки”.
Изявлението на Лукашевич става факт само ден, след като зам.-министърът на отбраната Анатолий Антонов заяви, че евентуалното влизане на Украйна в НАТО, за което Киев фактически започна подготовка, ще доведе до пълно скъсване на отношенията между Русия и Северноатлантическия пакт.
„Убедени сме, че евроатлантическият уклон във вътрешната и външната политика на Украйна едва ли ще съдейства за излизане на държавата от дълбоката икономическа и вътрешнополитическа криза. Очевидно е, че натовските амбиции ще затруднят още повече търсенето на пътища към общонационален диалог и съгласие. Руската федерация се обявява против създаването на нови разделителни линии в Евроатлантика, за създаване на доверие”, допълва Лукашевич в четвъртък.
По думите му Киев цели сближаване с НАТО, тъй като това е алтернатива на възможността „да развива нормални отношения с Русия”. Това пък може да влоши още повече отношенията на федерацията „с тази братска страна” и да стане пречка за „сътрудничеството, включително в икономиката и енергетиката”, предупреди Лукашевич.
(БА)