Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Сириза“ яхна вълната на гръцката криза

[post-views]
[post-views]

Според един стар виц песимистите са хора, които смятат, че всички жени изневеряват, а оптимистите точно на това разчитат. Подобна бе ситуацията с провелите се в неделя парламентарни избори в Гърция. Политолозите-песимисти съветваха да не се гласува за популисти, защото те не могат да изпълнят обещанията си, а оптимистите на това се надяваха. Скоро ще се види как стои въпросът с изпълнението на обещаното, защото лявопопулистката партия „Сириза“ спечели вота убедително, намери си коалиционен партньор и лидерът й Алексис Ципрас незабавно стана премиер на страната.
Макар и очаквани,

резултатите от изборите в Гърция са шокиращи

за традиционалистите. Победител с почти половината места в парламента е ултралявата формация „Сириза“, на трето място е неофашистката „Златна зора“, на пето – ортодоксалните комунисти – сталинисти, на шесто – ксенофобската и антигерманска „Независими гърци“. Всички тези политически сили са антисистемни. А „системата“, която искат да разрушат, се олицетворява от европейския финансов диктат по отношение на Гърция и от двете традиционни партии на статуквото – дясната „Нова демокрация“ и лявата ПАСОК, които допреди няколко дни управляваха в коалиция.
Възходът на „Сириза“ е в пряка връзка с жестоката финансова и икономическа криза в Гърция, избухнала през 2009 г. За 6 години брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се сви с една четвърт, а безработицата надхвърли 27%, като сред младежите е над 50%. Бюджетите на гръцките домакинства намаляха средно с една трета поради понижаването на пенсиите и заплатите. Най-тъмният облак в тази безрадостна икономическа ситуация е държавният дълг от 317 млрд. евро, което е 175% от БВП. Само обслужването на този дълг поглъща 4% от всичко, произведено от националната икономика.
Ключов за обяснението на драматичните политически промени в Гърция е фактът, че бюджетните ограничения бяха наложени под пряк и мощен външен натиск, упражняван най-вече от Германия. Съответно политиците, които управляваха през последните години, се възприемаха като „слуги“ на германския канцлер Ангела Меркел. Икономическият национализъм присъства в програмите на почти всички нови партии, започнали своя възход след началото на кризата.
„Сириза“ се оказа най-ловка в упражнението по възсядане на високата кризисна вълна. Партията е създадена през 2004 г. като

съюз между радикално леви, „зелени“, маоистки, троцкистки, феминистки и еврокому-нистически

организации, политици и интелектуалци. В повечето от имената на тези политически групировки присъства думата „комунистически“. През юли 2013 г. „Сириза“ формално става единна партия, но различните фракции в нея не изчезват.
Друг ярък представител на съвременния политически радикализъм в Гърция е партията „Златна зора“. В нейната неофашистка идеология се съчетават предхристиянски елементи, заимствани от Древна Гърция, православна реторика и яростна ксенофобия. „Златна зора“ обещава, като дойде на власт да излови и депортира всички нелегални имигранти и да стимулира раждаемостта на гръцките семейства, за да не се превърнели гърците в „малцинство в собствената си страна“. Партията водеше предизборната кампания буквално от затвора, където се намираха 7 от 16-те й депутати в предишния парламент. Те са подсъдими за създаване на организирана престъпна група за нападения срещу имигранти и левичари. „Златна зора” печели популярност не само с ксенофобията си, но и с показни благотворителни акции, при които раздава безплатна храна. Формацията има обезпокоително голямо влияние в полицията и армията.
На четвърто място излезе новата партия „Потами“ (Реката), създадена от известния журналист Ставрос Теодоракис. Тя няма ясна идеология, финансирането й също е неясно и мнозина наблюдатели смятат, че това е политически проект на олигарси, които искат да отцепят гласове от „Сириза“.
В парламента влиза и традиционната Гръцка комунистическа партия и управлявалата дълги години лява формация ПАСОК, която обаче получава рекордно нисък резултат в своята история.
Събитията след вота се развиха светкавично. След като стана ясно, че на „Сириза“ не й достигат два мандата за самостоятелно мнозинство, Ципрас бързо се споразумя за коалиция с партията „Независими гърци“. Нейният лидер Панос Каменос, който става министър на отбраната, е отцепник от „Нова демокрация“. Парадоксалното е, че акцент в неговата програма е православието, а сега се съюзява с атеистите от „Сириза“. „Независими гърци“ са известни като антигерманска партия. Тя не само отхвърля финансовия диктат на Меркел, но и настоява Германия да изплати на Гърция репарации заради окупацията по време на Втората световна война.
Гръцките избори са повратен момент в развитието на европейската политика след края на Студената война. За пръв път властта в държава от ЕС е спечелена от радикална популистка партия. „Чудото „Сириза“ дава криле на сродни антисистемни формации от цяла Европа при това както от крайнолевия, така и от крайнодесния политически спектър. Националисти и левичари се надпреварват да честитят на Ципрас. На последния си предизборен митинг в Атина той излезе на сцената заедно с лидера на испанското движение „Подемос“ Пабло Иглесиас, който има шанс да спечели изборите в страната си през тази есен. Двамата лидери бяха приветствани с лозунга

„Сириза“ – „Подемос“ – Венсеремос!“

Успехът на Ципрас бе отбелязан и от руските медии, които написаха, че приятел на Кремъл поема властта в Атина. „Сириза“ се застъпва за отмяна на санкциите на ЕС срещу Русия и не е изключено да даде шанс за първи пробив на Путин в европейската политическа крепост.
След еуфорията от победата за „Сириза“ започва най-трудното. Сега Ципрас ще трябва да обяснява защо повечето от предизборните му обещания са неизпълними и да води тежки преговори с международните кредитори за сериозно „подстригване“ на гръцкия дълг. Вариантът „опитомяване на популизма“ е много по-вероятен от радикалното скъсване между Атина и Брюксел и излизането на Гърция от Еврозоната.

Резултатите
1. „Сириза“ ……………………36,34%, 149 депутати
2. „Нова демокрация“ ………27,81%, 76 депутати
3. „Златна зора“ ……………….6,28%, 17 депутати
4. „Потами“ (Реката) …………6,05%, 17 депутати
5. ККЕ (комунисти) …………..5,47%, 15 депутати
6. „Независими гърци“ ………4,75%, 13 депутати
7. ПАСОК ………………………..4,68%, 13 депутати

aleksis_tsiprasЦипрас – атеистът без вратовръзка

В голяма степен победата на „Сириза“ се дължи и на нейния харизматичен лидер Алексис Ципрас. Той е роден през 1974 г. само три дни след падането на военната диктатура в Гърция. Млад, хубав и речовит е и има бурна политическа биография, започваща през 1990 г., когато е 16-годишен ученик. По това време Ципрас е член на гръцкия комсомол – младежката секция на комунистическата партия. Включва се активно в тогавашните протести срещу решението на правителството да спре раздаването на безплатни учебниции. Ципрас е завършил строително инженерство, но почти не е работил по специалността си. След членството в комунистическата партия през 2004 г. се присъединява към новосъздадената „Сириза“ и пет години по-късно става неин лидер. През май 2014 г. водената от Ципрас формация печели гръцкия вот за Европарламент, а той става официален кандидат на Европейската обединена левица за председател на Еврокомисията.
В „Сириза“ думите „либерален“ и „неолиберален“ имат крайно негативна конотация, но това е само по отношение на икономиката. Когато иде реч за личния живот и партията, и нейният лидер са крайни либерали. Той живее без брак с дългогодишната си приятелка и има две деца, едното от които е кръстено на легендарния латиноамерикански революционер Ернесто „Че“ Гевара. Ципрас е атеист и през тази седмица отказа да положи ръка върху Библия по време на клетвата си като министър-председател. Дори и в този тържествен момент той не изневери и на стила си никога да не слага вратовръзка.
Новият гръцки премиер неведнъж се е изказвал в полза на еднополовите бракове и дори допуска осиновяването на деца от еднополовите двойки.

Пламен Димитров

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани