Полша ще закупи подводници, оборудвани с управляеми ракети. Това заяви полският вицепремиер и министър на отбраната Томаш Шемоняк пред журналисти във Варшава. Военната сигурност е основен приоритет на правителството, изтъкна той.
Още през първата половина на 2015 г. ще стартират двете най-големи обществени поръчки в историята на модернизацията на полската армия: програма „Висла“ и програма „Многофункционален хеликоптер“. През годината започва и програмата за модернизация на танковете „Леопард“.
Сред приоритетите на полското военно ведомство за 2015 г. наред с модернизацията Шемоняк посочи обучението на резервисти, създаването на полско-украинско-литовска бригада и прилагането на решенията от Срещата на върха на НАТО в Уелс. Според приетия през декември 2014 г. „План за засилване сигурността на Полша“ от 1 януари 2016 г. разходите за отбрана ще се увеличат до най-малко 2 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), от които една четвърт ще се насочат за модернизация на полската армия. През тази година Полша планира да обучи 12 000 резервисти, а през 2016-а – още 38 000.
Полският военен министър посочи, че в изпълнение на решенията от Уелс за страната му най-важното е създаването на сили с висока бойна готовност и адаптация на Силите за бързо реагиране на НАТО към военни заплахи. „Това означава, при необходимост, НАТО бързо да използва три бригади, включително една, която е в много висока бойна готовност“, каза Шемоняк.
Той припомни, че 7000 военнослужещи от страни – членки на НАТО, са участвали в различни учения в Полша през 2014 г. За тази година в подобни прояви ще се включат 10 000 военнослужещи.
Полските власти са започнали подготовката за Срещата на върха на НАТО през 2016 г. във Варшава. Искаме форумът догодина да покаже, че Алиансът е силен и обединен да се справи с предизвикателствата, а държавите – членки, са решени да положат повече усилия за засилване на отбранителнати си способности, изтъкна Шемоняк и допълни, че срещата ще даде възможност за размисъл над политиката на „отворени врати“ на НАТО.
Министърът посочи, че полските въоръжени сили продължават своите мисии в Афганистан, Косово, Централноафриканската република. Полша оказва политическа подкрепа на коалицията от държави за борба срещу „Ислямска държава“. Разглежда се възможността за предоставяне на боеприпаси, но без участие на полски военнослужещи.
Полша подкрепя промените в украинската армия и в тази връзка е осигурила материална помощ от 17 млн. злоти (около $4,2 млн. – б. р.). Министърът заяви, че продължава подготовката за създаването на полско-украинско-литовска бригада и че няма пречки за продажбата на оръжия за Украйна.
Андрей Рангелов