Боряна Радева
Бенямин Нетаняху е на път да се превърне в най-дълго управлявалия Израел министър-председател. След като партията му „Ликуд“ изненадващо спечели изборите въпреки негативните социологически прогнози, премиерът е на път да започне четвърти поред мандат, разбира се, само при условие, че успее да формира коалиция. Досега честта да е най-дълго управлявалият се пада на основателя на Израел – Давид Бен-Гурион.
До последния момент екзитполовете даваха равен резултат между дясната „Ликуд“ и основния и опонент отляво – Ционисткия съюз. Последното социологическо проучване преди гласуването даваше на опозицията преднина от 4 депутатски места пред „Ликуд“. Но при преброени 99.5% от бюлетините партията на Нетаняху получи 30 места в 120-членния Кнесет, а Ционисткият съюз – 24. На трето място е обединението от партии на израелските араби. Исак Херцог, лидерът на Ционисткия съюз, призна поражението си и поздрави победителя.
Сега за Нетаняху следват сложни преговори за съставяне на коалиция с партии на ортодоксалните евреи, защитаващата еврейските селища „Еврейски дом“ на Нафтали Бенет, и центристката Кулану на Моше Калон – бивш член на „Ликуд“ и бивш министър на съобщенията, спечелила 10 места. Ако сглоби устойчива коалиция, Нетаняху ще започне своя четвърти мандат.
Ултра-национализъм
Как се стигна дотам? В последните четири дни преди вота във вторник Нетаняху рязко втвърди тона, за да сплоти електората на „Ликуд“ и да привлече избиратели от националистическата десница, коментират медии. Той се обяви против признаването на палестинска държава и за продължаване спорната политика на изграждане на еврейски селища в окупирани територии.
В самия изборен ден той даде извънредна пресконференция, на която предупреди, че „арабите“ масово се стичат пред урните, за да предотвратят неговата изборна победа. Анализатор на „Дойче веле“ нарече този ход „мръсен трик“ и нарушаване на изборния закон. „Макар в деня на изборите подобни изяви да са забранени и пресконференцията да не бе излъчена от медиите, посланието на Нетаняху явно бързо е достигнало до обществеността и сигурно е допринесло за привличането на достатъчно гласове към партията „Ликуд“.
Арабите се активизираха
Защото много израелци просто не могат да си представят, че палестинците с израелски паспорти биха могли да се месят в политиката на еврейската държава“, коментира за „Дойче веле“ Бетина Маркс. Анализаторката си позволява да стигне дори по-далеч – според нея, макар арабите наистина да демонстрираха висока избирателна активност, „това няма да промени обстоятелството, че Израел изповядва ултранационалистически светоглед, който не признава равни права нито на палестинското малцинство в Израел, нито на палестинците в окупираните територии“.
Решението на Нетаняху да не признава палестинската държава може да постави страната в международна изолация, предупреди Ройтерс. Със сигурност този ход ще му създаде проблеми с администрацията на американския президент Барак Обама, както и с управляващите Европейския съюз. Обама и Нетаняху вече кръстосаха шпаги в началото на месеца за сделката с иранската ядрена програма.
Иран скара стари съюзници
На 3 март в реч пред Конгреса на САЩ Бенямин Нетаняху осъди планираното споразумение между Вашингтон и Техеран по иранската ядрена програма, което е една от приоритетните инициативи на Обама. Нетаняху определи Иран като една от най-големите световни заплахи и каза, че евентуално споразумение само ще открие свободен път на Техеран към създаването на ядрено оръжие. При пристигането си израелският премиер беше аплодиран дълго от конгресмени републиканци и бойкотиран от петдесетина демократи. Поканата към Нетаняху бе отправена от републиканския председател на Камарата на представителите Джон Бейнър, който не се консултира с Белия дом, предизвиквайки гнева на администрацията на демократа Обама.
Американският президент отказа да се срещне с израелския ръководител по време на посещението му. По-късно пред журналисти Обама заяви, че премиерът не е казал нищо ново, нито е предложил някаква алтернатива на преговорите. Той призна, че не е гледал речта, а се е запознал само с текста й. Обама също така призова Конгреса да изчака до края на преговорите с Техеран и настоя, че приема сделка единствено с цел избягването на ядрено оръжие в ръцете на Иран. Той вярва в дипломатическия изход и заплаши да блокира опитите за налагане на санкции в момента, тъй като те само ще попречат. По думите му, преговорите не са приключили, но ако имат успех, това ще е най-добрата сделка.
Случката разбуни духовете, но тогава анализаторите отдадоха хода на Нетаняху като част от напредващата предизборна кампания в страната му.
Хиляди против премиера
Междувременно по време на кампанията водещите теми сред избирателите бяха други, подчертават информационните агенции. Темите бяха за поскъпналия живот, за проблемите с недостига на жилища и високите им цени. На 7 март десетки хиляди израелци се събраха в Тел Авив, за да протестират срещу управлението на Бенямин Нетаняху, съобщи Ройтерс. Демонстрацията беше организирана от неправителствената организация „Милион ръце“, която се бори за мирно споразумение с палестинците и за осъществяване на принципа „Две държави за два народа“. Според организаторите в протеста на площад „Ицхак Рабин“ в центъра на Тел Авив са участвали 50 000 души, докато полицията съобщава за над 25 000.
Основният оратор на митинга – бившият ръководител на израелската разузнавателна служба „Мосад“ Мейр Даган – осъди политиката на Нетаняху. Израел има врагове, те не ме плашат. Сегашното управление на страната обаче ме плаши, заяви той под аплодисментите на множеството, което скандираше „Биби (както го наричат в страната му), върви си у дома!“.
Наскоро Даган разкритикува поведението на Нетаняху и го нарече „човека, който причини най-сериозните стратегически вреди на Израел“.
САЩ обезпокоени от риториката
Обратно на мнението на дългогодишния израелски премиер, от опозиционния Ционистки съюз декларираха преди изборите, че ще работят за признаването на палестинската държава. Сега това е затворен епизод. Светът обаче реагира. От Белия дом съобщиха, че са обезпокоени от така наречената от тях „разделяща риторика“ по време на изборите в Израел, съобщи Би Би Си.
Говорителят на президентската администрация Джош Ърнест заяви: „Решаването на конфликта между израелци и палестинци със създаването на две държави е политика на Съединените щати вече повече от 20 години“. Ето защо САЩ ще преоценят отношението си в светлината на изявлението на Нетаняху, че изключва възможността за палестинска държава, добави той. От Брюксел външният министър на ЕС Федерика Могерини поздрави Нетаняху с победата, но го призова да поднови израелско-палестинския мирен процес.
Палестинският президент Махмуд Абас подчерта, че би работил с което и да е израелско правителство, стига то да признава решението за създаване на две държави в региона. Без това, според него, няма шанс за мирни преговори.
Дали Нетаняху ще изпълни предизборното си обещание, или то е било само популистки ход, предстои да видим.