Михаил Григоров
Край бреговете на Великобритания НАТО проведе най-голямото военноморско учение в историята си – Joint Warrior 2015-1. Водещ в него беше британският военноморски флот. Център на подготовката беше една от трите големи военноморски бази на Великобритания Faslane, на около 40 километра от Глазгоу. Faslane е предназначена главно за пристанище и обслужване на ядрени подводници, въоръжени с ракети „Трайдънт“. В базата работят над 3000 военнослужещи и около 4000 цивилни. Тя предлага на района много работни места и е важен фактор за поддържане на доброто ниво на икономиката му. Другите две големи британски военноморски бази се намират в Девънпорт и Портсмут.
Британското министерство на отбраната увери, че това учение не е насочено срещу никоя държава, а има за цел да даде увереност на съюзниците от НАТО, че сигурността им е гарантирана дори и в условията на появилите се предизвикателства по източния и южния фланг на Алианса. В това учение, в резултат на решенията от Срещата на върха в Уелс, НАТО си постави за цел да използва повече и с по-разнообразно предназначение плавателни съдове.
Учението Joint Warrior 2015-1 в продължение на две седмици развръщаше силите и средствата си в северозападна, северна и западна посока от бреговете на Великобритания. В него участваха военноморски, военновъздушни и сухопътни сили. То събра край студените брегове на Шотландия 55 кораба, 70 самолета и
14 000 военни
от Белгия, Канада, Дания, Финландия, Франция, Германия, Холандия, Норвегия, Полша, Португалия, Испания, Швеция, Турция, Великобритания и САЩ.
По-мащабно от това учение на НАТО е само RIMPAC 2014, което се провежда веднъж на две години в Тихия океан и се ръководи от Военноморските сили на САЩ. През миналата година, от края на юни до началото на август, в него участваха Австралия, Бруней, Канада, Чили, Колумбия, Франция, Индия, Индонезия, Япония, Малайзия, Мексико, Холандия, Нова Зеландия, Норвегия, Китай, Перу, Южна Корея, Филипините, Сингапур, Тонга, Великобритания и САЩ. Те се включиха общо с 49 кораба, 6 подводници, над 200 летателни средства и 25 000 души персонал. RIMPAC предлага уникални възможности за обучение и тренировки на военноморските сили на страните участнички и допринася за безопасността на морските пътища и сигурността на Световния океан.
В Шотландия за участие в Joint Warrior 2015-1 пристигнаха
Постоянната Морска група-2
на НАТО (SNMG2), както и двете Постоянни противоминни групи (SNMCMG1 и SNMCMG2).
Морската група 2 на НАТО е интегрирана мултинационална морска сила, която изпълнява широк спектър от задачи – от участие в учения за реакция при кризи до реални оперативни мисии по света. Обикновено морската група действа в Средиземно море, но тя може да бъде на разположение навсякъде, където това се наложи. Преди години групата беше изпратена край бреговете на Сомалия в Аденския залив по искане на ООН, за да охранява корабите за хуманитарна помощ по Световната програма за храните. Групата изпълнява непрекъснато програма за оперативно обучение и посещава пристанищата на държави, участващи в програмата на НАТО Партньорство за мир, Средиземноморския диалог и Истанбулската инициатива за сътрудничество. Основните участници са Германия, Гърция, Италия, Холандия, Испания, Турция, Великобритания и САЩ. При необходимост се включват и други държави членки. Обикновено в групата влизат от 4 до 8 кораба. Командването й се извършва на ротационен принцип от представители на страните участнички. Подчинена е на Съюзното командване на военноморските сили в Неапол, Италия.
Първата постоянна противоминна група на НАТО – SNMCMG -1 е създадена през 1973 г. Смята се, че през Първата и Втората световна война в европейските северни морета са били хвърлени над 200 000 мини торпеда и бомби. Много от тях лежат на морското дъно с десетилетия, но могат да бъдат извадени от рибарските мрежи, както се случва през 2005 г., когато по този начин загиват трима холандски рибари.
През 21-ви век морските мини също са заплаха, защото са ефективни и сравнително евтини и могат да бъдат използвани от терористи за разстройване на мореплаването, на пристанищната и търговската дейност. Малък брой мини, поставени в стрегически точки, могат да нанесат огромни щети. А за Европа морската търговия е от ключово значение, защото морската граница на Европейския съюз е в пъти по-дълга от сухопътната.
НАТО има четири постоянни морски групи, които действат в международни води. В морските групи 1 и 2 обикновено се включват кораби разрушители и фрегати, а в двете противоминни – минни ловци и чистачи. Групите 1 действат главно в северно направление на Европа, а групите 2 – в южно. Командването е на ротационен принцип и в противоминните групи. В тях основните държави са Белгия, Германия, Великобритания и Холандия, като през 2000 г. към тях се присъединиха Дания и Норвегия. И четирите групи вече са част от
Силите за отговор
на НАТО (NRF). В непрекъснато променящата се геополитическа ситуация и заплахи пред сигурността и четирите групи могат да действат по всички точки на световните морета и океани, независимо дали изпълняват оперативни задачи, търсят и спасяват хора или се борят срещу терористи. В учението участва и стелт фрегата от Военноморските сили на Норвегия, която развива до 110 километра в час и е невидима за радарите.
Учението Joint Warrior 2015-1 е уникална възможност за моряците от всички страни участнички да действат заедно със съюзниците в една мултинационална среда и да усъвършенстват способностите си. То предвижда цял комплекс от общовойсково обучение, повишаване на оперативната съвместимост между съюзниците, както и придобиване на ценен опит по суша, въздух и море при реализирането на сценариите. Те включват
борба с подводници
противовъздушна отбрана, прочистване от мини, амфибийни кацания, атаки от малки съдове, антитеростични действия. Учението премина при изключителни мерки за безопасност на риболова и корабоплаването в района на военните действия.