Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Генерал-майор Андрей Боцев: Във Враца 260 кандидати се борят за 35 места

[post-views]

Андрей Рангелов

Генерал-майор Андрей Боцев е роден на 26 ноември 1959 г. в гр. Гоце Делчев, обл. Благоевград. Завършва ВНВУ „Васил Левски“ през 1981 г. и същата година започва военната си кариера като командир на взвод.
Последователно изкачва стъпалата на офицерската професия в СВ. Бил е командир на рота, на мотострелкови батальон, на мотострелкови полк, на бронетанкова бригада, на планинска бригада. 
Завършва Генералщабния факултет на ВА „Г. Ст. Раковски“ през 2004 г. От 2009 г. е последователно заместник-началник на Щаба по подготовката на СВ, заместник-началник на СВ, началник на Щаба на СВ, а от 30 юни 2014 г. – командир на СВ.
Многократно е награждаван с медали, наградни знаци, лично оръжие. Има две деца.

– Господин генерал, на прага сме на поредното горещо лято за пехотата. Как оценявате работата на военнослужещите от Сухопътните войски в подкрепа на Гранична полиция на българско-турската граница? Какви са резултатите от съвместната дейност до момента?
– В изпълнение на Решение № 17 на Министерския съвет от 2015 г. за неотложни мерки във връзка с миграционния натиск по границата на Република България, от 27.04.2015 г. Сухопътните войски (СВ) осъществяват логистична поддръжка на дейностите по охрана на българо–турската граница за противодействие на натиска.
За целта има изготвен Оперативен план за организация и взаимодействие при логистична поддръжка от военни формирования на МО при осъществяване на стратегическа дейност по охрана на българо-турската граница за противодействие на миграционния натиск от структурни звена на МВР. 
voenen_djipСъгласно този оперативен план, СВ изпълняват следните 6 задачи. Транспортиране на установени и задържани лица, преминали незаконно държавната граница. Транспортиране на служители на МВР до и от местата за осъществяване на граничното наблюдение. Транспортиране на служители на МВР за осъществяване на контролна дейност върху службата на излъчваните полицейски патрули. Изпълнение на дейности по извличане на затънала техника, ремонт и евакуация на аварирали транспортни средства, участващи в операцията. Извършване на ремонт и възстановяване на нарушената цялост на изграденото от БА по българо-турската граница инженерно съоръжение от възпрепятстващ тип при опити за неговото незаконно преодоляване. Осъществяване на дейности по разпъване, събиране, преместване и транспортиране на палатки и друго оборудване за разполагане и настаняване на служители, изпълняващи задачи по линията на държавната граница.
Моята оценка е, че до момента нашите военнослужещи се справят безупречно с възложените им задачи.

– До дни предстои сертификацията на последната, шеста батальонна бойна група. Какво ще се промени за СВ, след като ще имаме пълния комплект от тези нови елементи?
– Както Ви е известно, Батальонната бойна група (ББГр.) е формирование, изградено на базата на пехотния батальон, с напълно изградени способности за самостоятелно развръщане и поддръжка по време на операции. Същата има способности за самоосигуряване по отношение на комуникациите в района на операциите и лесно може да интегрира различни елементи към структурата си за изпълнението на конкретни задачи при различни условия. До момента са сертифицирани пет броя ББГр., като три са от 61-ва механизирана бригада (мбр) и две – от 2-ра мбр. Със сертифицирането на шестата ББГр. се изравняват не само количествените, но и качествените способности на двете бригади. 
Предстоящата серификация ще даде възможност на ББГр. от състава на 2мбр да планират и провеждат бойни действия съвместно с военнослужещи от морската пехота на САЩ. Това ще повиши способностите на групата за участие в многонационални операции.

– Накъде ще се насочат усилията на СВ, след като бъде приета Програмата за развитие на отбранителните способности? Кога пехотата ще има нова бойна машина, ново въоръжение и нова техника?
– Програмата очертава параметрите за развитие на способностите на ВС до 2020 г. и ресурсното им осигуряване. 
Тя предвижда известна оптимизация на организационната структура на СВ и по-нататъшно развитие на способностите им за изпълнение на мисиите на ВС. Усилията ни ще бъдат насочени към осигуряване на по-ефективно командване и управление на формированията, повишаване на мобилността и маневреността, бойната ефективност и защитеността на силите. 
Развитието на тези способности е в тясна зависимост от придобиването на ново поколение бойни машини с висок клас на защита на личния състав и оборудвани със съвременно въоръжение.
Финансовата рамка очертана в Програмата съответствие със съюзните решения от срещата в Уелс и предвижда нарастване на бюджета на МО до 2% от БВП на страната в рамките на десет години. Такъв бюджет би създал условия за стартирането и последваща поетапна реализация на основния за СВ инвестиционен проект „Изграждане на ББГрупи от състава на механизираните бригади“, което ще позволи постепенното превъоръжаване на СВ с нова бойна машина на пехотата.

– Известно е, че от 30 юни предстоят кадрови промени на върха на ключови военни структури. Ясно ли е вече кой ще заеме мястото на сегашния Ви заместник бригаден генерал Любчо Тодоров, след като от тази дата, с пагони на генерал-майор, той ще стане командващ на Съвместното командване на силите?
– Предложението за назначаване и освобождаване на висшия команден състав, както и удостояването на офицери с висши военни звания се обсъждат на Съвет по отбрана. Обсъждат се варианти, но към настоящия момент решение по въпроса все още не е взето.

– Какви са досегашните резултати от функционирането на военното формирование във Враца? Има ли планове за преструктуриране на други формирования на СВ до края на годината?
– Формированието ни във Враца функционира нормално. Все още набираме кадри за доокомплектоването му, но като цяло военнослужещите ни там водят подготовка и изпълняват задачите си в пълен обем. Що се отнася до втората част от въпроса Ви, периодично се провеждат прегледи на отбранителните способности. Ако се налагат преструктурирания, ще стане ясно от резултатите.

– Във връзка с проектопромените в реда за пенсиониране на военнослужещите има ли увеличаване на броя на рапортите от военнослужещите за напускане редовете на БА?
– Както всички, работещи в сферата на сигурността, и военнослужещите са притеснени от разгледаните и приети от Министерския съвет предложения за промяна на модела за тяхното пенсиониране. Съпоставено със същите периоди на минали години към настоящия момент в СВ не се наблюдава увеличение на броя на подадените рапорти за освобождаване от военна служба.

– А как вървят конкурсите за набиране на военнослужещи за свободните места в СВ? Има ли достатъчно кандидати за войници?
– Конкурси е силно казано. Последните два големи конкурса за Сухопътните войски бяха през 2013 г., при което всичките 675 длъжности бяха попълнени при изключително голям интерес.
През тази седмица завършва провеждането на един конкурс за 35 войнишки длъжности в отделния ни механизиран батальон във Враца при много голям интерес (260 кандидати). Този засилен интерес до някъде се обуславя и от малкия брой обявени длъжности, но определено може да се каже, че за обществото войнишката професия е привлекателна и атрактивна. За съжаление поради ограничените финансови средства през последните години включително и през 2015 г. – за момента не можем да си позволим провеждане на нови конкурси.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани