Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Командирът на 101-ви алпийски батальон подполковник Димитър Кацаров: Вдигаме нивото на подготовката си, без да натоварваме бюджета на МО

[post-views]

zima_skiПодполковник Димитър Кацаров е роден на 6 февруари 1965 г. в Смолян. Завършил е Висшето военно училище „Васил Левски” във Велико Търново през 1987 г. – мотострелкови профил, Военната академия „Георги Ст. Раковски” през 2000 г. и нейния стратегически курс през 2013 г. Изпълнявал е длъжностите командир на взвод, командир на рота, началник-щаб на батальон, заместник-командир на батальон, заместник-командир на полк и началник на оперативно управление на бригада. От 2010 г. е командир на 101-ви алпийски батальон в Смолян от състава на 68-а бригада „Специални сили”.

dimitar_kacarov– Господин подполковник, кои бяха най-важните събития за батальона през първата половина на учебната годината?
– Нормално е за 101-ви алпийски батальон почти всички събития да са концентрирани предимно през зимата, като се има предвид спецификата на нашата подготовка, която трябва да имаме. Още преди откриването на учебната година започнахме с един специализиран курс с Българската федерация по ски. На него военнослужещите ни трябваше да се подготвят за зимния лагер и предстоящите участия в подпомагането на тази федерация за Световната купа за жени  в Банско. След завършването на лагера веднага заминахме на триседмична съвместна българско-американска подготовка на полигон „Ново село“.  Проведохме и седемдневен зимен полеви лагер с излизане на личния ни състав с цялото логистично осигуряване. Една наша група участва на състезания в Италия с алпийски подразделения и се представи в тях много добре, като България се класира за първи път на четвърто място. Друга група водих лично също в Италия и след завръщането ни оттам започнахме подготовката за  Световната купа в Банско. Участвахме и в най-тежкото военно състезание по военноприложни спортове в Австрия и се представихме много достойно. То включваше 9 военни елемента и отделно двудневен преход от 40 километра с раници и оръжие. Отново проведохме специализиран курс с Българската федерация по ски, с който закрихме ски-сезона. Естествено, през цялото това време водихме постоянно занятия по бойната подготовка. Последното ни  изпитание за първата половина на годината е започналият в началото на тази седмица летен полеви лагер.

– Каква специфична подготовка трябва да са придобили военнослужещите, за да участват в състезанията в чужбина?
– Искам да уточня, че в Италия участвахме с отбор от Сухопътни войски. В него, освен военнослужещите от батальона, бяха включени и четирима други представители. Важно е да се отбележи, че това са военноприложни състезания, които включват биатлон 25 километра – бягане и две стрелби, както и други дисциплини. За участието в Австрия тимът ни беше изцяло структуриран от батальона – 8 военнослужещи. Екипът ни трябваше да се движи в пакет като група и да преодолее за тези два дни 40 километра преход по наклони повече от 15 градуса и освен това –  да покаже умения при изкачване и ски-алпинизъм. Състезанието включва също така спускане на рапел, хвърляне на граната, стрелба по цел, търсене и спасяване на затрупан от лавина, военна топография и ориентиране. В непозната местност по карта трябваше да се намерят четири точки с различна денивелация и да се отразят. Така че тези състезания изискват една комплексна подготовка и за участие в тях са необходими познания по всички дисциплини, които изучаваме. И разбира се, което е характерно –  основно умения по алпийска ски-подготовка, защото без нея участието е невъзможно.

– Имаше ли за този изминал период задачи, които сте планирали, а не можахте да изпълните? 
– Със свръхнапрежение на силите успяхме да изпълним абсолютно всичко, въпреки че събитията течаха едно след друго, особено през първите три месеца на годината. Аз направих една равносметка – имахме заповядани и изпълнени 93 мероприятия за 90 дни. Това е така, защото задачите се застъпваха по време. Например, една група бе в Банско и подготвяше пистите, а друга се състезаваше в Австрия. Личният състав беше доста натоварен и уморен, и понатрупа малки компенсации. Успяхме през май да ги изчистим и да започнем нормална подготовка. Всичко вървеше по план и досега нямаме неизпълнено или препланирано мероприятие.

– Какви оценки получихте за вашата дейност в Банско?
– Изпратени бяха благодарствени писма до министъра на отбраната и до началника на отбраната за това, че успяхме отново да сме, бих казал, водещи на такива състезания. Не подпомагащи, а водещи. Ролята ни се променя вече и хората от Федерацията по ски изцяло разчитат на нас. 
Разбира се, те ни дават уникална възможност за нашата подготовка, защото в същото време ние повишаваме уменията си по каране на ски. Ползваме безплатно всички съоръжения. Федерацията ни осигурява храна и нощувка. И участието ни не само не натоварва бюджета на Министерството на отбраната, а ние вдигаме нивото на подготовката си. Ще спомена също, че в батальона имахме и няколко много сериозни проверки – от командването на 68-а бригада „Специални сили, в чийто състав е батальонът, от Командването на Сухопътните войски и от Инспектората на Министерството на отбраната. Те показаха, че равнището на подготовка в батальона е добро и не констатираха някакви големи слабости, които да отстраняваме.

– Военнослужещите от батальона притежават ли достатъчно ски, необходима екипировка и алпийско оборудване?
– Нашата помощ при организирането на тези състезания ни носи и един много добър дивидент под формата на екипировка. Само за това наше участие в Банско ние получихме 20 комплекта ски от федерацията и 20 комплекта грейки. Те са подарени на батальона, зачислени са и вече са военно имущество. А това не е за първи – над 40 чифта ски са ни подарили от ски-федерацията. Първия път също получихме 30 грейки. С дадените ни ски от „Пампорово – АД“ стават над 80 чифта. Подарени ни са също така обувки и автомати за ски и пълна екипировка. Вече батальонът съвсем спокойно може да изпълнява на няколко места паралелни мероприятия.  Екипировката ни е достатъчна да водим, примерно, зимен лагер и да изпратим групи на състезания в  чужбина. Преди това не беше възможно, а тази година проявите се натрупаха и се случи точно така. По едно и също време ние имахме група на състезания в Германия, друга в Австрия и трета в Банско.

– Какви ви са взаимоотношенията с местните органи на общината и държавата?
– Командването на батальона е в чудесни отношения с кметството в Смолян и областната управа и ползите са взаимни. По време на тежките зимни условия модулът ни за подпомагане на населението беше приведен в действие със заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев. В продължение на 10 дни воините ни допринесоха за овладяване на последствията от природните бедствия в Смолян и региона. Някои от тях бяха наградени от министъра на отбраната, а почетен знак получихме от президента на България.

Цончо Драгански

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани