Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
Favicon_File

Михаил Григоров

mihail_grigorovНа Срещата на върха на НАТО в Уелс през септември 2014 г. лидерите на страните членки приеха така наречения План за действие за готовност на НАТО. С този план Алиансът отговаря адекватно на новите геополитически заплахи, които предизвикаха сериозно безпокойство в сферата на сигурността, особено в държавите по източния фланг на Северноатлантическия съюз – Литва, Латвия, Естония, Полша, България и Румъния. Заплахите идват от кризата в Близкия изток и Северна Африка, в отношенията между Русия и Украйна и анексирането на Крим от Руската федерация, от поведението на „Ислямска държава“, както и от безпрецедентния поток бежанци към Централна и Западна Европа. 
Към всичко това се прибавя и прекъснатият диалог в Съвета „НАТО – Русия“. 
Независимо от това Алиансът продължава да настоява за прозрачност и предвидимост във военната област, за поддържането на диалога и за съвместни действия срещу най-новите заплахи срещу човечеството. 
НАТО не желае да бъде монополист в сферата на сигурността. Сигурността не е стока за монополисти. Тя засяга не само държавите, не само самочувствието на световните лидери и суетата на големите анализатори. Глобалната сигурност (или несигурност) влияе върху съдбата на всеки отделен човек на планетата. От новородените до най-възрастните. 
Сигурността изисква диалог – двустранен, тристранен, многостранен.  Заплахите са многовекторни като глобалната политика, както го обясняват анализаторите. Днешните заплахи обаче не приличат на вчерашните. И ако вчерашните са разклащали лодката на сигурността за броени дни или години, то днешните биха могли да взривят бъдещето, и то в непредвидимо далечна перспектива. Това е невиждана досега динамика в развитието на негативните явления на планетата. 
По тази причина НАТО отговаря на тази динамика с динамика. Активирането на 1 септември на шестте малки щаб-квартири е историческо като постижение на една огромна и многонационална организация, каквато е Организацията на Северноатлантическия договор, която сме свикнали да наричаме за кратко НАТО. 
Решението за създаването на тези шест щабни елемента в шестте държави по източния фланг на Алианса беше взето през февруари 2015 г. на срещата на министрите на отбраната от страните членки в Брюксел и през септември се материализира. Това решение от своя страна идва, както вече споменахме, от Плана за действие за готовност. Шестте центъра имат задачата да осигурят координацията, командването и управлението на Силите за бързо реагиране на НАТО, които от 13 000 трябва да достигнат до 40 000. Тези щабни елементи трябва да осигурят интегрирано командване и при развръщането, ако се наложи, на бригадата с много висока степен на готовност, наречена „Острие на копието“. Тя е от 5000 души, има пет сухопътни батальона, ползващи подкрепата на военновъздушни, военноморски и специални сили.  Щаб-квартирите играят основната роля и при реализирането на многото планирани учения на Алианса, които само през тази година са повече от 200. 
Хора и техника непрекъснато се предислоцират на ротационен принцип в шестте страни, като най-често това става в Балтийските републики и Полша по тяхно настояване. Балтийците поискаха мисията на НАТО „Еър полисинг“ да се увеличи трикратно поради стотиците нарушения на въздушното пространство на Литва, Латвия и Естония от страна на руски военни самолети. В този район НАТО създаде и центрове за координация и обучение, включително и с безпилотни летателни системи. 
Всичко това е известно. Алиансът не пропуска да информира и желае същото по отношение на себе си. Особено нежелателни са тези внезапни учения на руската армия, за които никой не предупреждава. 
Мирът и неговото поддържане изисква усилия. Да живееш в мир, не е лесно. Това показва световният опит. Има държави, които не могат да си представят живота без война, а има и такива, които са забравили какво е военен конфликт. 
НАТО в последните 60 години даде на Европа мир, търсейки непрекъснат диалог с евентуалните противници и опоненти. Така беше през 70-те години на миналия век във Виена, на преговорите по  разоръжаването между НАТО и Варшавския договор, където двете суперсили на практика обменяха оптимално количество информация с цел намаляване на напрежението. Така трябва да е и днес. 
По тази причина малко странно прозвуча тези дни въпросът на радио „Дойче веле“ към генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг: „Наричаха НАТО спящия гигант. Сега кризата ли го разбуди?“. Столтенберг отговори” „НАТО никога не спи!“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани