Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

„Октоподът“ се развихря

[post-views]

„Фантомас се развихря“ беше френски филм, който преди половин век пълнеше салоните у нас, а за билет в „Киното в цирка“ се виеше опашка до гарата месеци преди мечтаната прожекция. Лентата беше продължение на легендарния „Фантомас“ с Жан Маре и Луи дьо Финес. На днешен език може да бъде наречена екшън с елементи на фантастика и комедия. Нито фантастично, нито комично, ами направо трагично се развихрят нещата у нас по делото „Октопод“, преминаващи под информационната сянка на ужасите в Париж. И докато светът тръпне от драмата във френската столица, у нас, по примера на Фантомас, тайно и полека, се развихря едно нашенско чудо, наречено „Октопод“ по името на оперативното дело и продължилите след него съдебни процедури.

Oktopod kolajОказа се, че 13-ият ден на ноември, петък, бе фатален не само за Франция, но и  за двама ключови свидетели по делото срещу периодично нашумяващия през годините Алексей Петров, величан от масовката в медиите като бивша барета и таен съветник в ДАНС.
Първата жертва падна на автомагистрала „Тракия“. Близо до Чирпан фатално катастрофира 50-годишният Георги Цветанов от Плевен. Той изгубил контрол над автомобила си „Фолксваген Голф“, напуснал пътното платно и се преобърнал. Получил тежка фрактура на черепа и починал при транспортирането му към Спешния център в Стара Загора. Най-лесното обяснение – несъобразена скорост. Все още не се чува нищо за евентуално чуждо вмешателство в колата на жертвата, довело до тежкия инцидент с летален изход. Дали има такова, или не? Това става часове, преди Специализираният наказателен съд да проведе поредното заседание по делото „Октопод“. През февруари 2011 г. към обвиненията на Алексей Петров по делото „Октопод“ беше прибавен и 

опит за убийство

на Георги Цветанов. Починалият е бивш шеф на плевенския клон на Първа частна банка, разследван е след фалита й. По-късно започва собствен бизнес и търгува със захар. Влязъл в контакт с Алексей Петров в опит да намери начин да уреди неизплатени дългове. След това обаче отношенията им се обтягат, като Цветанов твърди, че Петров дори се е опитал да го убие.
И докато в сградата на Специализирания съд се разиграваше веселата сценка за пред репортерки и камери „Трактора среща Златко Баретата“, в тетевенското село Глогово за малко да погине още един основен свидетел срещу Петров. Бившият служител на НСО Пламен Устинов получава яки удари с брадва по главата от разлютен съсед и бере душа в плевенска болница. Той именно е човекът, който през 2012 г. даде показания, че Алексей Петров е поръчал убийството на бизнесмена Васил Божков. Така кръгът на всякакви неудобни свидетели около Алексей Петров, известен и като Трактора, започва все повече да оредява. Делото срещу него започна с 

шумен и показен
арест

на 10 февруари 2010 г. Вкарването му зад решетките не предизвика масово удивление, защото славата му беше твърде спорна. Около него витаеше заплашителната тайнственост на бивша „барета“. Сякаш тези „барети“ от 80-те години на миналия век са слезли от Космоса, а не са, всъщност, предимно провинциални момчета, взети в създаденото тогава специализирано милиционерско поделение към Софийското градско управление на МВР. Основният замисъл бе да има „респектираща сила“ при започването на „възродителния процес“. Кой и как им раздаде „куфарчетата“, та станаха първите „застрахователи“, не е особено трудно да се досети човек. Тогава витаеха имената Алексей Петров и на Златомир Иванов – Златко Баретата, които стояха зад „Аполо и Болкан“. Но никой не знаеше, че Петров продължавал да служи в МВР, и то в най-секретното звено Национална служба „Сигурност“. Неволно или нарочно, тази истина блесна, когато се разбра за твърде конфиденциалната среща на вътрешния министър Румен Петков с прословутите Братя Галеви, провела се до стопанисвания от Алексей столичен басейн „Спартак“. За да не излезе, че цял шеф на МВР заговорничи с 

„оперативно
интересни лица“

Петков се оправда, че срещата била служебна и секретна и била уредена от офицера от НСС Алексей Петров, действащ под прикритие. Така прикритието рухна, а бившият вече министър дори беше подсъдим за разгласяване на класифицирана информация. Именно той оправда след това назначаването на Алексей Петров на висока длъжност в новосъздадената ДАНС. Останал човекът без работа след издънката и трябвало да се прехранва. В новата секретна агенция, под председателството на Петко Сертов, Алексей Петров се прочу с разработката „Галерия“ за подслушване и следене на депутати и журналисти. 
Той беше и човекът, който занесе на премиера Борисов информацията за изгубени от предшественика му Станишев секретни доклади, заради което днешният председател на ПЕС все още е подсъдим. Тогава Петров беше определен като „лоялен гражданин“, но явно други негови дела не са били твърде съвместими със законността, поради което се стигна до ареста му и делото „Октопод“. То върви вече пета година и краят му не се вижда. И докато правосъдието трудно решава казусите по „Октопода“, срещу него беше

стреляно с
гранатомети

Дали му се размина поради некадърност на стрелците, заради бронирания джип или просто това беше красноречиво предупреждение – отговор няма, тъй като няма и никаква следа от стрелците. Както няма следа и от онези, които през 2002 г. причакаха Алексей Петров пред басейна „Спартак“, направиха го на решето, но той все пак оцеля. За да стигне до нови върхове. До негласен шеф на ДАНС. И до делото „Октопод“. По което започнаха да изчезват свидетели.
А „лоялният гражданин“ Алексей Петров публично обяви награда от 100 000 долара за всеки, който даде достоверна информация за извършителите на покушението с гранатомет срещу него.

100 000 долара – от закуски?

Имаше на времето един депутат, който нагло отговаряше на все още задаваните тогава въпроси откъде е толкова богат – бил спестил от закуски.
Та и с Алексей Петров така. Публично обяви награда от 100 000 долара за всеки, който „го светне“ кой е стрелял срещу него с гранатомет. И откъде Трактора или Октопода има толкова пари, че си позволява да отдели тази „скромна сума“? Нали цял живот е бил все някакъв служител на МВР, а после и на ДАНС. А както е известно, по закон офицерите там нямат право на друга дейност и получават само заплати. Какви ли ще са тези заплати, от които Трактора е заделил 100-те хиляди долара? Или пък са от хонорарите му в УНСС, където, колкото и нагло да звучи, Петров е доцент, д-р и преподавател. Да му бере греха онзи ректор, който го „приюти“ и легитимира. Хубави закуски има, явно, Алексей Петров, щом грижовно е спестил от тях толкова пари. Това не интересува ли родното правосъдие, което вече петилетка пъшка с делото „Октопод“? Или и там като с делото „Маргините“ – безметежно и безкрайно. Докато Маргините бяха в следствените килии, две от трите посочени от обвинението хипотетични жертви станаха реални. Финансистът на ТИМ Никола Дамянов се спомина от инфаркт. А неизвестен и до днес килър приключи земните дни на Иван Тодоров-Доктора. Накрая Маргините – целите в бяло. По делото „Октопод“ пък започнаха да гинат свидетели…      

Най-ново

Единична публикация

Избрани