
Когато България се присъедини към ЕС преди почти осем години, другите държави членки, а и Европейската комисия са мислили, че не е готова в областта на правовата държава и затова трябва да се въведе оценката за сътрудничество, за да помагаме за реформа на съдебната система. Всяка година ЕК публикува доклад за напредъка.
Европейският съюз е отворено пространство, което значи, че трябва да има доверие между нас и правилата да се прилагат във всяка страна. Например – че продуктите, които са произведени в България и пътуват до Франция без такси и контрол, трябва да са годни. Същото важи и за съдебната система.
В Париж са притеснени – една година очакваме реформи. Очакваме съдиите и прокурорите да са независими, когато решават.
Из интервюто на френския посланик
по Нова тв вчера, заглавието е на редакцията