В събота беше кански студ. Който обаче не се бе подлъгал по безумните брътвежи на псевдосиноптиците и се бе качил в планината до София, със сигурност е останал доволен. Най-малкото. Студено време, липса на вятър и прекрасно слънце. Наистина зимна приказка, която, за жалост, бе прочетена от малцина столичани. А в този град живеят повече от милион и половина хора…
Да, в събота имаше спортен фест, организиран от Столична община и организационния комитет на „София 2018 – Европейска столица на спорта”. Организаторите отчетоха присъствието на 400 деца, а с родителите със сигурност са били най-малкото по две. Видяхме нещо, което от години не е било на Витоша – състезание по ски-бягане, спечелено от … берковчанин, имаше и надпревара по ски-алпинизъм. Празник като празник. Той обаче ще се повтори чак след година. А столичани искат да спортуват на любимата си планина през зимата. И какво от това?
На Витоша в момента работят три лифта и още три влека. Догодина може и да са по-малко. Заради абсурдите и безумната война между хора, припознаващи се като еколози, от една страна, и ски-учители, спортисти, спасители и инвеститори, от друга. Няма такава злоба в атаките, но от всичко това губи обикновеният човек. Дори и при минус 13 градуса в горите под ски-зона „Алеко” бе пълно с туристи. Заради липса на трасета в същите тези гори трябва да се ослушвате, за да не ви помете по пътеката някои сноубордист или велосипедист.
Но това са само факти с толкова дълга история. Да видим какво може да правим на Витоша тази зима.
Ски-сезонът започна прекалено късно. Заради топлото време единствената сертифицирана писта „Витошко лале” отвори за скиори на 18 януари. Със сигурност при възможност ще бъде направен опит да се отвори и горната част на трасето, ала засега може да се кара единствено само тук. Проблемът е, че ски- училищата, които имат собствена организация и на Витоша са шест, са принудени да използват същото трасе за обучение. Това пък създава рискове и притеснения. На Ветровала също работят две училища, като използват влек на 30 години. Оказва се, че просеките за ски-писти на Конярника, направени преди 1989 година, няма да може да бъдат използвани по предназначение. Но и това е друга тема.
До ски-зоната може да стигнете или чрез очевидно остарелия симеоновски каб инков лифт, или с автомобил. Само пред дни дете падна от кабинка и оцеля по чудо. Причината – техническа неизправност. Нищо чудно след толкова години експлоатация на макс. Остава най-неекологичният транспорт – автомобилите. Затова през последните няколко години Столична община се грижи пътят до Алеко да е проходим за бусове и леки коли целогодишно.
Когато пътувате обаче, често ще се питате защо и кой допусна прословутия корояд да унищожи хиляди декари гора. Повярвайте, за всеки планинар няма по-тъжна гледка от загинало дърво. Ама и това е друга тема, която сме нищили от тези страници доста пъти.
Разбира се, за скиорите е тъжно, че повечето съоръжения – лифтове и влекове, вече са неизползваеми и стоят като зловещи паметници на човешката глупост. Може би трябва да се радваме, че скоро ще честваме 50 години от построяването на драгалевския лифт, но и това е тъжно. Според планираната актуализация на действащия план за управление на Витоша може да има подмяна на съоръжение. Да, ама не. Защото друг документ забранява изливането на бетон в планината, а трети пък не разрешава използването на стари постаменти за поставянето на нови съоръжения. На какво ви прилича това? Естествено на „Параграф 22”.
И докога така … не е ясно.
„Тъжно е наистина. Трябва да падне един метър сняг, за да пуснем лифтовете. Това е така, защото нямаме необходимата инфраструктура. Видяхте, че Пампорово, който е най-ниският курорт у нас, отвори първи, защото има вода и оръдия за производство на технологичен сняг. Аз не разбирам защо не ни се позволява изграждане на спортна инфраструктура. Тя няма проблем с екологията. Видяхте, че всички инвеститори на Витоша сме обединени, но така и не може да разберем кой и защо не иска да има спортна инфраструктура. Надяваме се, че най-сетне ще се приеме актуализацията на плана за управление на природния парк, защото това връзва ръцете на инвеститорите”, коментира Радослав Пеев от „Витоша ски”.
Иначе тази година на Витоша няма промени в цените на ски- картите и услугите в хижите. Затова се възползвайте.
И не вярвайте много на телевизионните синоптици.