Министърът на отбраната Николай Ненчев даде голяма пресконференция в понеделник. На нея присъстваха и началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов, командващият СКС генерал-майор Любчо Тодоров, командирът на Сухопътни войски генерал-майор Андрей Боцев, постоянният секретар на МО Добромир Тотев.
Предлагаме ви отговорите на по-значимите журналистически въпроси.
– Г-н премиерът каза, че иска да чуе мнението на летателния състав, който ще лети на този нов тип многофункционален изтребител.
Генерал-лейтенант Попов:
– Всъщност предстои да внесем в Съвета по отбрана проект за инвестиционен разход. Този проект се внася от борда за управление на проекта, в който влизат основно колеги от ВВС. Председател на този борд е генерал Радев. Той ще внесе този проект за инвестиционен разход. След като проектът мине през Министерския съвет и се приеме от Народното събрание, едва тогава ще започне самата процедура по придобиването на този самолет. След като получим отговори на нашите запитвания конкретно от самите изпълнители на договора, възможните изпълнители, тогава вече ще има комисия по избора, в която, разбира се, ще бъде включен и летателният състав. Така че проектът за инвестиционен разход не определя какъв да бъде типът самолет.
– Продължава ли да съществува идеята за задължителна казарма и как ще се събират данните на българските младежи, които живеят в чужбина?
Министър Ненчев:
– Идеята за казармата се дискутира от народни представители. Естествено, след започналата дискусия ние проведохме разговори в МО. Днес или утре ще назнача комисия, която въз основа на експертизата, с която разполагаме, въз основа на опита на други страни, които се възползват от тази възможност, ще направим нашето предложение и ще изложим нашите тези пред съответните народни представители. Този дебат започна в българското общество само преди броени дни. Ние до този момент не сме го разглеждали в МО. Защото този въпрос е свързан и със съответни конституционни промени, в голяма част е в прерогативите на Народното събрание. На този етап това, което мога да кажа, е, че ако се обсъжда военна служба в рамките на 3, 4 или 5 месеца – тя е напълно недостатъчна. Нашите разчети и това, с което разполагаме като информация, е, че за една такава подготовка е необходима поне една година. И всички тези предположения трябва да се вземат предвид и да се обвържат, включително и с бюджетната рамка.
– За войниците се намалява пределната възраст на 46 години. Това означава ли, че ще могат да се пенсионират на тази възраст?
Министър Ненчев:
– Точно това сме съобразили – те да могат да се пенсионират, имайки тази възможност. Сами разбирате, че е трудно да говорим за военнослужещи, за български войници, които са на 50 години. Това е една пределна възраст, която е свързана и с физически възможности. Тоест се опитваме с тази промяна да подмладим войнишкия състав, така че той да бъде адекватен и да изпълнява своите задължения.
Генерал-майор Андрей Боцев:
– Войниците ще могат да се пенсионират като първа категория, както е прието и за нас – при навършване на 55 години, защото хващат минималния срок 18 години служба първа категория.
– Каква численост от личния състав се планира да бъде изпратен на държавната граница? Какъв финансов ресурс се предлага за това? Кога ще бъдат дислоцирани тези военнослужещи на границата?
Министър Ненчев:
– Във всеки един конкретен момент, когато МВР поиска това от нас. Все пак МВР и „Гранична полиция“ (ГП) ще останат водещи в този процес. Ние сме в постоянна комуникация и координация. С министър Бъчварова постигнахме много. Координирахме всичките си действия, тоест – имаме готовност във всеки момент да реагираме, ако това се налага. На този етап имаме готовност да изпратим около 500 военнослужещи. В охраната на държавната граница предвиждаме да участват СВ, СКС, Служба „Военна информация“(СВИ), Служба „Военна полиция“ (СВП), ВВС и ВМА.
– Ако кадрови войник е служил поне една година и има висше образование, ще може ли да стане офицер?
Министър Ненчев:
– Да. Много сериозно обмисляме тези промени. Има воля за подобен подход. Нека спомена, че всички военнослужещи, сержанти да могат в рамките на 6 месеца да придобият офицерско звание. Същото се отнася и за войниците. Същото се отнася и за български граждани – младежи и девойки, които вече имат висше образование, да могат в рамките на една година в нашите висши учебни заведения, да придобият офицерско звание. Мисля, че това е една изключително полезна инициатива за ВС.
– Готови ли са вече разчетите колко ще струва включването на военните в охраната на границата?
Министър Ненчев:
– Ние не можем да преценим в каква степен бежанският поток ще се насочи към България, към българската граница. На този етап имаме само предварителна информация за изключително увеличаване на потоците в Гърция, Македония, Сърбия, така че сме взели всички превантивни мерки. Но наистина не бих могъл на този етап да кажа колко и каква част от тях биха се насочили към границата на България.
– Водите ли разговори с конкретни компании за придобиване на нов многоцелеви самолет и ако да, с кои?
Министър Ненчев:
– Да, направили сме съответните анализи, съответните запитвания. Проведени са разговори както с „Грипен“, така с „Юрофайтер“ и Ф-16. Направили сме конкретни запитвания – с какви наличности разполагат съответните компании, в какви срокове биха могли да бъдат предоставени, така че не бихме могли да направим какъвто и да е анализ и да продължим разговорите, ако нямаме тази базисна информация – това е съвсем нормално и естествено.
– Има ли обществени поръчки, които ще бъдат спрени след призива на премиера?
Министър Ненчев:
– На първо място ще спра обществената поръчка за закупуването на автомобили за нуждите на МО и съответните структури. Стойността на поръчката мисля, че беше около 1,5 млн. лв. … Защото може да се окаже, че тези ресурси ще бъдат необходими за други приоритети на МО. И не считам, че е особено належащо в този момент да подменяме автопарка.
Постоянният секретар на отбраната Добромир Тотев:
– Става дума за отпадане на процедурата за леки автомобили. Мисля че бяха 6 леки автомобила и 9 джипа.
– Кога ще стартира процедурата за директор на СВИ?
Министър Ненчев:
– Процедурата вече е стартирала. Имаме предложение – изпълняващият длъжността началник г-н Даскалов да стане титуляр.
– Ще преминат ли през специално полицейско обучение военнослужещите за границата и разработени ли са процедурите за техните правомощия, ще могат ли те да задържат и при какви условия ще използват помощни средства и оръжие?
Министър Ненчев:
– Краткият отговор е – да. Завършени са всички съгласувателни процедури, направени са съответните инструкции, разписани са от мен. Една немалка част от хората, които изпращаме на границата, независимо къде точно ще бъдат те, са преминали не само специално обучение, но половината от тях са били на различни мисии, изпълнявали са сходни задачи, което ме кара да бъда спокоен. Предвиждаме заедно с началника на отбраната заедно с командващия на СКС да направим допълнително обучение, както и съвместни тренировки с МВР, за да сме сигурни за сигурността на хората, които ще изпълняват тази мисия. Патрулите ще се извършват съвместно с органите на МВР. В този случай задържането ще се извършва от органите на МВР и ГП. Ако ние патрулираме съвместно с Военна полиция, задържането ще бъде вменено на СВП, те имат право на това.
– По модернизационните проекти за СВ и ВМС биха ли могли да се използват възможностите и капацитетът на българската отбранителна индустрия?
Министър Ненчев:
– Стремим се към това. От разговорите, които проведох с командира на ВМС, установих и от проекта, който той ми предложи, установих че ако този кораб бъде построен в България, той ще бъде приблизително с 30 процента по-евтин. Тоест – засилваме българската икономика, отваряме работни места – нещо, към което се стремя и бих предпочел.