Сръбският ултранационалист Воислав Шешел беше оправдан по обвиненията за военни престъпления и престъпления срещу човечеството за дейността му по време на войните покрай разпадането на бивша Югославия през 1990-те години, съобщава Би Би Си.
Съдът в Хага за военни престъпления постанови, че сърбинът не носи индивидуална отговорност за подобни престъпления и не ги е провокирал.
Шешел отхвърляше всички обвинения. В първото си изявление след прочитането на присъдата той заяви, че трибуналът е стигнал до единственото възможно решение. Премиерът на Хърватия Тихомир Орешкович обаче определи като „срамна“ оправдателната присъда срещу Шешел. „Присъдата е срамна. Това е поражение за съда в Хага и прокуратурата“, каза пред репортери Орешкович. Прокурорът по процеса Серге Брамерц заяви, че още не е взето решение дали присъдата да се обжалва. „Абсолютно съм убеден, че общностите на жертвите, както и много други хора няма да са удовлетворени от това решение“, каза той.
Шешел получи разрешение от Международния наказателен трибунал за бивша Югославия в Хага да се върне в Белград през 2014 г., след като беше диагностициран с рак, с гаранциите на Сърбия, че ще бъде върнат в Хага за произнасянето на присъдата. Той обаче не е присъствал в съдебната зала при прочитането на присъдата – той дори отказал предложението на съда да проследи присъдата чрез видеовръзка. Ултранационалистът взе участие в антиправителствени демонстрации преди сръбските парламентарни избори, насрочени за 24 април.
Шешел беше близък съюзник на покойния сръбски президент Слободан Милошевич. Той беше вицепремиер на Сърбия в периода между 1998 и 2000 г. Той се предаде на Международния наказателен трибунал доброволно през 2003 г. Когато съдът се опита да му назначи адвокат против желанието му, той обяви гладна стачка. Шешел беше обвинен за три престъпления срещу човечеството и шест военни престъпления за подбуждане на етническо прочистване в Хърватия, Босна и сръбската провинция Войводина в периода август 1991 г. – септември 1993 г. След като процесът най-накрая стартира през 2007 г., прокурорите твърдяха, че той е наказателно отговорен за убийството, изтезанието и депортацията на хора от несръбски произход като част от неговия проект за създаване на „Велика Сърбия“. Беше обвинен и в набирането на армия от доброволци, които са извършили „неописуеми престъпления“.
Шешел многократно се изправяше пред трибунала и го ругаеше открито, оспорвайки неговата легитимност – и изрази съжаление от обстоятелството, че не могат да му наложат смъртна присъда. „Не съжалявам за нито един ден от борбата срещу антисръбския съд“, коментира Шешел преди дни в очакване на присъдата.
През миналата седмица Трибуналът в Хага осъди бившия босненски сръбски лидер Радован Караджич за геноцид и военни престъпления във войната в Босна. Той беше осъден на 40 години затвор. Ген. Ратко Младич, който ръководеше босненските сръбски сили, също очаква присъда от трибунала.
Ислямисти зоват за атентати в Германия
Групировката ДАЕШ публикува колажи в интернет, призоваващи мюсюлмани да извършат терористични атаки в Германия, подобни като тези в Брюксел, сигнализирайки, че цели трябва да бъдат бившето канцлерство, където още се помещават шест министерства, и летището в Бон.
Това съобщава SITE, разузнавателна група, която следи екстремизма и тероризма по света, цитирана от Ройтерс.
Освен публикуваните от германски медии колажи, ДАЕШ призовава на немски език мюсюлманите да нападнат „враговете на Аллах“. Германската федерална полиция обяви, че знае за разпространените материали, но публикуването им не предполага вземане на допълнителни мерки за охрана. „Ясно е, че фокусът на Германия е към международния тероризъм и че могат да се случат нападения, но този материал не променя нашите оценки за сигурността”, заяви говорител на полицията.
Берлин обяви след нападенията на 22 март в Брюксел, че ДАЕШ ще продължи да призовава и да заплашва с атентати след загубите на бойното поле в Ирак и Сирия.