Информационен център на Министерство на oтбраната

Историческа 20-а купа за ЦСКА

CSKA-2Футболистите на ЦСКА спечелиха Купата на България след победа с 1:0 над „Монтана“ пред 35 000 хиляди фенове на стадион „Васил Левски“. По този начин отборът на Христо Янев влезе в историята на българския футбол. За първи път тим от „В“ група може да се похвали с това отличие. След този успех купите във витрината на тима от „Армията“ станаха 20. В герой за ЦСКА се превърна Станислав Маламов, който отбеляза единственото попадение в срещата още в 12-ата минута.
В 27-ата минута „Монтана“ бе близо да си вкара автогол, когато Мичев изчисти в крака на Георгиев и след рикошета топката профуча на сантиметри над напречната греда.
В 35-ата минута „Монтана“ организира контраатака, при която трима футболисти в синьо се озоваха срещу двама в червено, но вместо да търси свой съотборник, Йордан Тодоров реши да финтира противников играч и пропиля изключително изгодното положение. В заключителните секунди на първото полувреме символичните домакини бяха близо да изравнят резултата, когато резервата Иван Минчев стреля изключително опасно от фаул, но за късмет на червените топката излезе в аут.
Шест минути след почивката „червените“ за малко не удвоиха резултата, когато Йорданов стреля с глава след центриране от фаул, но Василев изби в корнер. В 75-ата минута топката попадна във вратата на ЦСКА, след като Станислав Генчев реализира, ала беше в положение на засада. Малко по-късно наставникът на „Монтана“ Емил Велев беше изгонен от резервната скамейка за невъздържаното си поведение. В минутите до края „Монтана“ направи опит да изравни, но усилията на възпитаниците на Велев се оказаха недостатъчни.
„Тази купа е изключително добър завършек на целия труд на момчетата, на треньорския щаб през целия сезон. Благодарен съм и се прекланям през нашите фенове. Тази купа е с по-особена стойност, защото отборът е в аматьорския футбол. Хората виждаха развитието на този състав. Силно вярвам, че този отбор ще продължи своето развитие“, заяви един от директорите в ЦСКА Пламен Марков.
След края на мача пък кметът на „Монтана“ Златко Живков изригна срещу главния съдия Станислав Тодоров: „Гологлавият нещастник ни преби. Вие видяхте ли какво направи този престъпник? Защо не даде авантаж, бил международен съдия. Просто не проумявам защо Станислав Тодоров направи това. Какво трябваше да направим, за да изгони Борис Галчев? Всички знаем, че този футболист играе до 55-ата минута и после само лежи по терена. Ние се опитахме да играем, но е жалко, че не успяхме. Трябваше финалът да бъде между отборите на ЦСКА и „Литекс“, за да може пародията да е пълна. Не трябваше да го играем този финал. Вече ме е яд. „Берое“ свали калците пред ЦСКА, ние поне се постарахме. Момчетата реват в съблекалнята и много ги е яд. Второто полувреме се игра 15 минути". Часове по-късно Живков уволни Емил Велев.
В сряда обаче съдът отказа да регистрира новия клуб, който трябва да представлява обединение между единия от новите клубове ЦСКА, „Чавдар” Етрополе и „Литекс”. Това се очаква да стане до седмици. Според много наблюдатели именно този клуб ще играе с името ЦСКА в елита през следващия сезон.
По темата с клуба от Борисовата градина вчера се изказа и премиера Борисов по Нова телевизия. "Въпреки че беше натоварено, помолих адвокатите да видят как са нещата, защото не мога да гледам такъв голям клуб всеки ден да е в устата на хората с дългове, с проблеми, с какво ли не. Аз съм играл, между другото, с двама от състава, който взе Купата на България във вторник – с вратаря и левия бек, които са наши юноши от Бистрица. Онзи ден много се кефих, като ги гледах как се радваха на трофея. Те си заслужиха успеха и направиха това, което други отбори не правят – със свои момчета, с много труд да постигнат такъв успех. Надявам се, че ще се намери някакво решение на казуса ЦСКА. Аз нямам нито думата, нито властта, но се надявам, че БФС и адвокатите ще успеят да намерят начин да върнат „армейците“ обратно в елита. Вече изказах своите съображения. Виждам, че нещата тръгват в правилната посока, както и че самите цесекари оценяват това, за което им благодаря", коментира премиерът.

Христо Янев: Вярвах в силата на този тим

CSKA-3
Янев и неговия помощник Владо Манчев.

Христо Янев е роден на 4 май 1979 година в Казанлък. Като състезател играе за „Розова долина“, „Олимпик“ Тетевен, „Берое“, ЦСКА, „Гренобъл“, „Литекс“, отново ЦСКА, „Панетоликос“, „Славия“. Избран е за Футболист номер 1 на ЦСКА за 2005 година. Има 139 мача за „червените“ с отбелязани 59 гола, както и 8 мача и 3 гола за националния отбор на България по футбол. Шампион на България за 2003 и 2005 година. В първия си сериозен сезон като треньор спечели Купата на България, като изведе за първи път тим от третото ниво на родния футбол до този престижен трофей. След финала на  на 24 май Янев даде интервю за вестник „Българска армия“.

– Какво ти мина през главата след последния съдийски сигнал?
– Какво? Просто радостта избухна…

– Очаква ли така за де развие финалната среща? Все пак играете във „В“ група, а срещу вас имаше далеч по-опитни играчи?
– Изключително щастлив съм от това, което направиха момчетата. Себераздаване, мотивация на върхово ниво и мисля, че повече от заслужено футболистите триумфираха с Купата.

– Мечтал ли си за подобно нещо в началото на сезона?
– Ако не сме мечтали нямаше да стигнем дотук. Неслучайно се спряхме точно на тези футболисти и неслучайно се борихме те да бъдат при нас. Не е случайно, че силно ги искахме да останат при нас. Те просто показаха, че са много големи.

– Финалът мина,  какво ще правиш преди новия сезон? Ще запазиш ли тима?
– Нека първо да починем. В събота приключваме сезона и след това ще видим накъде ще тръгнат нещата. Нека разберем какво ще се случи с ЦСКА.