27 държави участват в най-голямото морско учение до Хавай
Рекорден брой държави – 27, ще вземат участие в най-големите военноморски учения в света, които стартират на 30 юни, съобщиха от военноморския флот на САЩ, цитирани от „Асошиейтед прес“.
Военноморските маневри „Рим ъф дъ Пасифик“, датиращи от 1971 г., се провеждат на всеки две години. Трети американски флот ще бъде домакин на тазгодишните учения, които ще се проведат в района на Хавайските острови и южната част на Калифорния и ще продължат 5 седмици. В маневрите ще участват 45 кораба, 5 подводници, над 200 летателни апарата, както и 25 000 военнослужещи.
Бразилия, Дания, Германия и Италия ще се включат в ученията за пръв път. Китай също ще изпрати кораби, като участието на Пекин тази година е за втори път след 2014 г. Заместник-командири ще са канадски и японски адмирали. Краят на маневрите е на 4 август.
Система „Харпун“
и амфибии
Фокус на маневрите тази година е отработването на сценарии, като оказване на помощ при бедствия, сигурност и контрол на морски територии, комплексно провеждане на бойни действия. Останалите страни-участници са Австралия, Бруней, Чили, Колумбия, Франция, Индия, Индонезия, Япония, Малайзия, Мексико, Холандия, Нова Зеландия, Норвегия, Перу, Южна Корея, Филипини, Сингапур, Тайланд, Тонга и Великобритания. Ученията включват операции с амфибии, действия срещу пирати, прочистване на мини, обезвреждане на експлозиви, гмуркане и спасителни действия. Други бойни действия, които ще се отработват, са тренинги срещу ракети, подводници и самолети.
Повечето тренировки ще се проведат в района на Хавай, с изключение на операциите с амфибии, които ще се разиграят в Южна Калифорния, в които ще бъде използвана и противокорабната ракетна система „Харпун“. За първи път тази година ще се разиграе спасяване с подводница, съобщиха от американския флот. Голяма роля в тазгодишните маневри ще играе „Великата зелена флота“ на американските ВМС – инициатива, включваща мерки за съхраняване на енергията и използването на алтернативни горива. Целта е да се покаже как спестяването на енергия може да допринесе за общата военна готовност. От ВМС съобщиха, че почти всички кораби, които ще участват в учението, ще използват одобрена смес от алтернативно гориво.
Китай въпреки
всичко участва
Голяма изненада е второто поред участие на китайски кораби в тазгодишното учение на фона на острата размяна на реплики между Пекин и Вашнгтон за действията на Китай в Южно китайско море. Членове на американския Конгрес призоваха по-рано поканата за участие на Китай да бъде оттеглена, като се позоваха на експанзионистичните действия на страната в Южно китайско море. Там Пекин разширява малки атоли чрез пясъчно драгиране. Строят се съоръжения и писти, които САЩ определят като военни обекти.
Миналият месец конгресменът републиканец от Хавай Марк Такай поиска от военния министър Аштън Картър да преразгледа поканата за Китай в светлината на военните действия на страната през последните две години. „Смятам, че въпросът ми е защо тогава да награждаваме Китай за неговото агресивно поведение, като го включваме в събитие, мислено за съюзници и партньори?“, попита Такай през март. Той определи поведението на Китай като „противоположно на американските цели в региона“.
В края на април от Пекин заявиха на Вашингтон, че няма да разрешат акостирането в хонконгското пристанище на ударна група от самолетоносача Джон Стенис, планирано за 3-8 май. Забраната дойде като отговор на регистрираното присъствие на същата ударна група близо до спорните острови Спратли до Филипините. Командирът на американския флот в Тихия океан – адмирал Скот Суифт, многократно е заявявал обаче, че вярва, че правилният път е да се задълбочават отношенията с Китай чрез контакт между военните на двете държави през 2014 г. Китай изпрати четири кораба на учението, сред които разрушителя „Хайку“ и кораба болница „Мирен ковчег“. Страната изпрати също шпионски кораб, който остана в международни води до Хавай.
Въпреки напрежението между Китай и САЩ още в началото на май Пекин потвърди участието си в ученията, съобщи вестник „Саут Чайна Морнинг поуст“.
Няма опасност
от сблъсъци
Главнокомандващият на операциите в американското тихоокеанско командване контраадмирал Марк Монтгомъри заяви, че шансовете за инцидент в спорните води в Южно китайско море са слаби въпреки повишеното напрежение в района, съобщи „Интернешънъл бизнес таймс“. Според него по-голям е рискът, който може да дойде от цивилни кораби. Контраадмиралът припомни, че американските и китайските сили редовно се упражняват срещу заплахи от непланирани морски срещи и имат разработени процедури за действие в такива ситуации. Освен това двете държави имат „забележително количество взаимодействия“ всеки месец като посещения на кораби или неформални разговори, което помага да се неутрализират евентуални инциденти, заяви още Монтгомъри. Санкционирани на високо ниво конфронтации може да се появяват през идните седмици, след като Международният трибунал в Хага за морските закони започна разглеждане на оплакване от страна на Филипините срещу претенциите на Китай за по-голямата част от Южно китайско море, предупреждава изданието. Манила оспорва претенциите на Китай към региона, и по-специално, към атол известен като плитчината Скарбъро. Образуванието – пръстен от рифове и скали, се намира на 200 км западно от Филипините и на около 700 км южно от Китай. Манила има претенции към атола и няколко години по-рано конфискува китайски рибарски кораби на мястото – инцидент, който отново събуди дългогодишните, но умерени до онзи момент китайски претенции. Пекин засега отказва да признае правото на съда в Хага да разглежда случая. В средата на април американски военни засякоха китайски кораби в плитчината, което породи спекулации, че Пекин може би се подготвя да установи постоянно присъствие там, преди окончателното решение на трибунала.
Учението „Рим ъф дъ Пасифик“ предлага най-мащабните в света военноморски маневри. На всеки две години се провежда през месеците юни и юли близо до Хавай. Организира се от американския военноморски флот, чиято щабквартира е в Пърл Харбър със съдействието на губернатора на Хавай. Тъй като маневрите са в Тихия океан, логично повечето поканени са от така наречения „пръстен“ (rim) от държави, които граничат с океана. Целта е да се улеснят съвместните действия на тези държави и чрез сътрудничеството да се постигне стабилност в региона, която ще е от полза за всички участници. Американски военни описват учението като уникална тренировъчна възможност, която позволява на участниците да насърчават и поддържат сътрудничеството помежду си. Участници във маневрите още от началото им през 1971 г. са Австралия, Канада, Нова Зеландия и Великобритания. Австралия и Канада са постоянни участници оттогава насам. Нова Зеландия участва през различни периоди от време. През годините често присъстват като наблюдатели няколко държави – Индия, Мексико и Филипините. Русия също е наблюдател до 2012 г., когато за първи път става активен участник. Макар да не участват с кораби, нациите наблюдатели са въвлечени на стратегическо ниво и имат възможност да се подготвят за бъдещи съвместни действия.