Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Страхът от ядрено нападение

[post-views]
Страхът от ядрено нападение
Favicon_File

Михаил Григоров

Да се организира системното издирване на факти, материали и публикации, които компрометират САЩ и съюзниците им в Западна Европа като противници на разведряването. 
Да се проведат „целенасочени разговори с оперативните и доверителните връзки“, за да се окаже влияние на част от обществеността в страната по такъв начин, че тя да осъзнае необходимостта от успешното приключване на Мадридската среща (1981 г.) и свикването на конференция по военното раздведряване и разоръжаването в Европа. За да се подпомогне успешното завършване на Мадридската среща, е подготвена и проведена операция „Хоризонт“.
Провежда се и операция „Манеж“, като срокът за нея е постоянен. 
Това е само малка част от оперативния план със задачите, поставени от Центъра пред резидентурите на ПГУ в Бон, Брюксел, Берлин, Виена, Лондон, Лисабон, Мадрид, Ню Йорк, Рим и Париж. Задачите са описани в Оперативно писмо № 1 от 30 януари 1981 г. 
Тези задачи включват серия от активни мероприятия, свързани със САЩ, НАТО, отделните страни членки и техните спецслужби. Генералната задача на резидентурите е да подпомагат външната политика на НРБ и другите социалистически страни за мир, разведряване и разоръжаване.

(Продължава от миналия брой)
увеличава заплатите на служителите от Контраразузнавателните  органи и засилва пропагандата срещу СССР и социалистическите страни. Правителството и Консервативната партия водят умело тази пропаганда, като се целят главно в „правата на човека“, „демократичността“ на местните институции, 

„тоталитарния режим“ 

в социалистическите страни, агресивността на СССР и др. Според анализа всички това би засилило позиците на „левите“ в Лейбъристката партия, което от своя страна би могло да увеличи възможностите за водене на оперативна работа в Англия.

Прави се изводът, че тясното обвързване на британската политика с тази на САЩ много често е в противоречие с интересите на останалите западни страни, но пък то превръща някои английски политически среди в първостепенен източник на информация за намеренията на САЩ и НАТО спрямо социалистическите държави.

Реакционната политика на Тачър, насочена срещу социалистическите страни,  облекчава в значителна степен работата на английските контраразузнавателни органи, които успяват да затруднят значително агентурно-оперативната обстановка за резидентурите от страните на Варшавския договор. От друга страна обаче, тази „реакционност“ прави политиката на Тачър непопулярна, особено що се отнася до мерките в 

икономическата и социалната област 

и това теоретически увеличава потенциала от хора, които биха могли да бъдат привлечени за оперативна работа от „братските разведки“ в Англия.

Такива са общите характеристики на агентурно-оперативната обстановка в Англия, които засягат всички социалистически страни. Но има и някои специфични особености, които се отнасят само до България. Например това, че Лондон е един от основните кредитни пазари, на който се договарят кредитите за нашата страна. В британските бизнес среди вече знаят за Указ 535, който дава възможност за създаване на смесени дружества, като България дава приоритет на големите компании, които са поддръжници и проводници на английската политика. Във Великобритания са базирани много мултинационални компании. Опитът на България в работата с фирми като Ай Би Ем, Ай Ти Ти, „Ранк ксерокс и други“, дава основание да се мисли, че чрез контактите с такива фирми, които се изразяват в търговски преговори и 

дългосрочни специализации 

на български специалисти в техните представителства, може да се разчита на създаване на благоприятни обстоятелства за агентурно-оперативна дейност. Такива възможности има и в научно-техническото сътрудничество.

В политически план нещата не са твърде обнадеждаващи, защото британците се отнасят враждебно към прекомерната близост на България в миналото с Русия, а по това време със СССР. В областта на търговските връзки също има негативи, най-вече поради това, че английските стоки са много скъпи и не са подходящи за внос в нашата страна.

Най-много възможности за разузнаването дава 

културният обмен

В Англия съществува традиционен интерес към проблемите на Балканите и България. Доказателство за това са множеството силни групи по българистика, славистика и балканистика, създадени там.  Те са свързани с водещи изследователски центрове и висши учебни заведения. Честванията на 1300 години от създаването на Българската държава също предоставят немалко възможности. Страната ни е планирала многобройни мероприятия, които ще бъдат организирани и проведени във Великобритания. Това създава условия за установяване на много контакти с хора от най-различни среди и нива на йерархията в британското общество. 
(Следва)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани