Едно от последните големи изпитания за военнослужещите от 101-ви алпийски батальон от състава на 68-а бригада „Специални сили“ бе участието им в двуседмичното учение CAPRICORN LIVEX 2016”в Лизум, Австрия. Как те се представиха и какви са особеностите на това учение? На тези и други въпроси отговори командирът на батальона подполковник Димитър Кацаров, който бе начело на групата от смолянското формирование.
На първо място трябва да се каже, че това беше едно изключително трудно учение, което по сценарий беше изпъстрено с различни изпитания и те трябваше да се преминат през тези две седмици. В учението участваха над 2000 военнослужещи от 8 страни с над 200 единици техника. То бе под егидата на инициативата за планинска подготовка в която водеща нация е Австрия. От миналата година България е неин пълноправен член. Другите членове са Германия, Франция, Швеция, Полша и Чехия. Тази инициатива цели унифициране на методиките, степените на подготовка и провеждането на занятията в планина при изключително тежки климатични условия, обясни подполковник Кацаров.
Участниците в учението е трябвало да преодолеят разнообразни и трудни препятствия – упражнения, тренировки, преходи, занятия, ротни и батальонни бойни стрелби…И всичко това е ставало в изключително тежка климатична обстановка. Температурите по време на двуседмичния престой са били в диапазон от 0 до 15 градуса, като средно термометърът е показвал 6-7 градуса. Имало е превалявания от сняг, а 12 от общо 14-те дни са били дъждовни. За щастие на нашите военнослужещи, единствено през първия ден е греело слънце, тогава, когато те са провеждали тренировката с вертолет. Участвали са в няколко десантирания на различни места, с изпълнение на тактически задачи, пеши патрул, транспортиране с прикачвания… Пилотите са правели тактически полети, те не са преодолявали просто разстоянията, а са летели близо до скалите и са следвали релефа на местността. Преживяването да се лети в Алпите с вертолет бе уникално, обобщи впечатлението си подполковник Кацаров.
Какво е сравнението с военнослужещите от другите нации като оборудване и екипировка? С много усилия успяваме да се явим с това оборудване, което е закупено преди 7-8 години. То не е достатъчно, но може би, колкото и самодоволно да звучи – ако по нещо отстъпваме на другите, това е по екипировката, отговори командирът на 101-ви алпийски батальон. И допълни, че в планината екипировката, дрехите и снаряжението трябва да са изключително леки, практични, удобни и…да топлят. Защото при температурите, при които действат воините алпийци, е трудно те да оцеляват с това, което сега притежават.
Много от хората, принудени от тежките условия, в които провеждат зимните лагери, учения и състезания в чужбина, са си закупили собствена екипировка, като термобельо и полари. А прословутият бял маскировъчен зимен халат, който е за оборудване на алпийските формирования, не се произвежда до момента в България. Военнослужещите доброволно са си закупили такава екипировка и си я разменят, защото тя е наложителна за действията им в планина.
Подполковник Кацаров изказа удовлетвореност от обучението, което водят и демонстрират, и от възможността да си „сверяват часовниците” на място с най-добрите, каквито са австрийците. И когато тренират с тях и са равни по умения, той се чувства горд, че успяват.
През есента на тази година предстои основна планираща конференция на инициативата за планинска подготовка. На такава среща на експертите се вземат решения за унифицирането на самите методики, програми и степени на подготовка. Те са по отношение на владеенето на различни способности от формированията за действия в планина – ски-подготовка, алпийска подготовка, издирване и спасяване, провеждане на бойни стрелби в силно пресечена местност отгоре надолу и отдолу нагоре, оказвана на първа помощ в планината, спасяване от лавини и въобще по всички тренировки, специфични за действия в планина.
Освен в CAPRICORN LIVEX 2016 в Австрия, в какви други учения и състезания са участвали воините алпийци от началото на годината? Още в първия работен ден на януари започнахме специализиран лагер с Българската федерация по ски. След това отидохме на наш зимен лагер, участвахме и в подготовката на международни състезания в Боровец. През февруари бяхме на Шампионата по ски на алпийските подразделения (Ca.S.J.A) в Италия, където взехме 6-о място от 16 отбора. Да победиш представители на САЩ и Швейцария по точки в общото генерално класиране, мисля, че това е достатъчно висока оценка за чудесата от храброст, които извършихме, заключи подполковник Кацаров.
Заедно с всичко това, е вървяла и подготовките за други международни състезания, защото в рамките на един месец воините от 101-ви батальон са имали три такива прояви. Практиката преди отиване на занятия и учения е да провеждат поне двуседмична целенасочена подготовка. Изводът за първото шестмесечие на годината е, че всички задачи са изпълнени с голямо натоварване на личния състав. Правят се точни разчети, защото проявите се застъпват. Прилагат се ротации, за да се подготвят всички, а не само да се използват най-добрите.
За домакинството на Заключителния преглед на любителското художествено творчество в Сухопътни войски е била създадена сериозна организация. А за самото участие е бил подготвен изцяло нов сценарий. Военнослужещите от батальона сами са съставили програмата, не са повторили нито едно изпълнение от предишни години и отново са показали висок дух и желание изява.
Но подполковник Кацаров не пропусна да отбележи, че има и хора, които напускат формированието, най-вече войници заради заплащането. Те намират работа предимно като охранители на кораби и получават за дейността си чиста сума от 1000 евро за 20 дни. Има обявен конкурс за войници и 31 кандидати са подали документи за 10 длъжности.
Как ще са развива формированието в бъдеще? Има визия за него и тя показва своята актуалност. Ние сме на южната граница. Почти всички бойни действия по света се водят в планини. Българската армия не може да си позволи лукса да няма поне един планински полк. Малки държави като Словения имат полкове, а Австрия, Италия, Франция, Германия притежават цели планински бригади. Ако се сравняваме с тях, едва ли ще загубим нещо, бе мнението на подполковника.
Какво предстои в близките дни? Група от батальона е на учение в Украйна. Други военнослужещи от утре ще участват в най-голямото алпийско лятно военно учение „5-те кули” в Италия. През седмицата вече започна десетдневният летен лагер. Дадено бе началото и на подготовката на групите от охранители и съветници за международната мисия на НАТО „Решителна подкрепа” в Афганистан.