Първите реакции в Европа около последните събития в Обединеното кралство не закъсняха. Германският канцлер Ангела Меркел поздрави Тереза Мей, но я призова в най-бързи срокове да изясни какви отношения иска да има Лоднон с ЕС.
Меркел предупреди, че предстоящите преговори няма да са лесни и ако Великобритания иска достъп до единния пазар, ще трябва да приеме четирите основни принципа – свободно движение на стоки, хора, услуги и капитали.
От гледна точка на Германия мога само да подчертая, че Великобритания е важен партньор и ние ще останем тясно свързани с Обединеното кралство. Разбира се ЕС и останалите 27 страни-членки също трябва да защитят интересите си. Например, всеки, който иска да има свободен достъп до европейския вътрешен пазар, трябва да приеме четирите свободи в замяна, включително и свободното движение на хора.
Меркел посочи още, че ЕС се нуждае от структурни реформи и повече инвестиции в областта на науката и иновациите, за да остане конкурентен на останалия свят.
В същото време в Париж френският президент Франсоа Оланд използва визита на южноафриканския президент Джейкъп Зума, за да увери страните извън ЕС, че британския Брекзит няма има последици в отношенията с блока.
Лидерите на ЕС се надяват, че с избора на нов британския премиер, Лондон ще задейства член 50 от Лисабонския договор за доброволно напускане на съюза. Процесът трябва да приключи до две години. С твърдата позиция на Брюксел по отношение на условията за членство в единния пазар, в контраст с искането на Лондон да има контрол на движението на хора, е повече от сигурно, че преговорите ще са изключително трудни.