Цинзов – военен шампион в Сърбия

SPORT 1Българският военен тим се представи отлично на състезанието по планинско бягане за военни, което се проведе в сръбския курорт Копаоник. На регионалното военно първенство България бе представена от седем бегачи, които в отборната надпревара се наредиха на престижното трето място. От нашите състезатели в индивидуалното подреждане най-добре се представи популярният ни състезател в ски-бягането редник Веселин Цинзов, който спечели титлата при мъжете.

В първенството взеха участие 7 отбора, тези на представителите на въоръжените сили на Сърбия, Босна и Херцеговина, Полша, Македония, Словения, Румъния и България. Спортното събитие бе открито от полковник Бошко Зорич – член на сръбската делегация към CISM. Официални гости бяха бригаден генерал Синиша Радович – ръководител на сръбската делегация към CISM, кметът на град Рашка Игнат Ракитич – спонсор на събитието, заместник-кметът на гр. Димитровград (Сърбия) Зоран Джоров.

Нашият тим бе в състав: капитан Илия Куцаров – военно формирование 24980 – Божурище, той и капитан на отбора; старши лейтенант Десислава Русева – военно формирование 38920 – Варна; младши сержант Даниела Йорданова – военно формирование 22980 – София; редник Станимир Бочев – военно формирование 34750 – Карлово; редник Веселин Цинзов – военно формирование 22980 – София; редник Веселин Веселинов – Национална гвардейска част – София; редник Тина Орешкова – военно формирование 24150 – Стара Загора. Треньор бе Тотка Иванова от БФЛА. Ръководител – полковник Венелин Дерибеев – дирекция „Социална политика“ – МО.

Планинското бягане в китната планина Копаоник се оказа доста трудно поради високото надморско равнище и разреден въздух (1800 м). На всичко отгоре в деня на състезанието падна мъгла, придружена със ситен дъжд.

SPORT 3В дистанцията от близо 9 км при мъжете, състояща се от три обиколки на ски-пистите в курортния комплекс, победител стана нашият състезател редник Веселин Цинзов, капитан Илия Куцаров зае осма позиция, а на

21-ва и 22-ра позиция финишираха редниците Веселин Веселинов и Станимир Бочев.

При дамите (дистанция 6 км) младши сержант Даниела Йорданова се класира на пето място, редник Тина Иванова Орешкова зае десета позиция, а старши лейтенант Десислава Русева – тринадесета.

В отборното класиране при мъжете нашите заеха второ място, а при жените – трето.

В комплексното класиране по точки представителният отбор на Въоръжените сили на Република България зае престижното 3-то място.

Доброто класиране допринася за издигане на авторитета на Въоръжените сили на Република България сред участниците в първенството и членовете на Международния съвет за военен спорт. Подготовката и участието на представителния отбор на Въоръжените сили на Република България бе осъществено със съдействието на Национална военна спортна федерация.

„Състезанието бе изключително тежко, тъй като трасето бе доста трудно. Бях много добре подготвен преди този старт, но определено надминах собствените си очаквания и съм горд от представянето в това състезание. Благодаря на ръководителите в българската армия, че разчитат на мен и ми имат доверие. Иначе конкуренцията в Сърбия бе много сериозна“, коментира за военните медии редник Цинков.

„Надявах се на по-добро представяне, но и това класиране не е лошо, тъй като времето за подготовка ми беше изключително кратко. Ако имах още две седмици за подготовка със сигурност и аз щях да се преборя за първото място. Иначе много съм доволен от целия тим. Отдавна не съм виждал отбор, в който всеки се раздава и помага на своите колеги“, заяви Даниела Йорданова.

„Отборът беше перфектен. Просто бяхме се събрали най-добрите състезателки в редовете на Българската армия и всяка една от нас паказа сто процента от възможностите си, което доведе и до третото място в комплексното класиране при дамите. А това, според мен, е едно много добро представяне. Лично аз имам още някакви резерви, както всеки състезател, разбира се“, пък заяви ст. лейтенент Десислава Русева, капитан на българския женски тим.

„Настроението на отбора беше изключително позитивно и всеки един от бегачите показа своя максимум. Определено за мен беше чест да съм капитан на този отбор. Радвам се, че надскочихме себе си и успяхме да победим отбори, които са се подготвяли на това трасе в продължение на няколко месеца“, допълни капитан Илия Куцаров, най-добър военен спортист за 2015 година.

Водачът на делегацията в Сърбия полковник Венелин Дерибеев даде изключително висока оценка за представянето на отбора.