Феноменален резултат на “Софийски манастири”

shaban-mustafa-na-sofiiski-marathoniШампионът по планинско бягане Шабан Мустафа записа името си като първия в историята победител в ултрамаратона „Софийски манастири“. Шабан измина 73-километровата дистанция за 6.42:14 ч. и изпревари втория Александър Димов с близо час и половина. Резултатът на шампиона бе оценен от специалистите като „феноменален“. При колоездачите на същото разстояние най-бърз бе Емил Стойнев, финиширал за 4.01:11 ч., докато при дамите с велосипеди победителка е Анелия Карагьозян с 5.14:26 ч. С време 3:23:46 ч. Шабан Мустафа спечели титлата и на късата дистанция от 42 км, където при жените номер 1 бе Сабина Николова с 4:45:00 ч. С велосипедите пръв пресече малкия финал Емил Стойнев(2.02:32 ч.), при жените най-бърза бе Анелия Карагьозян с 2:34:28 ч.
Първите в историята ултрамаратони по планинско бягане и състезание по планинско колоездене „Софийски манастири“ бяха организирани от Столична община и Сдружение „Маратон“ по инициатива на проекта София – Европейска столица на спорта. Идеята е на общинския съветник  Анатоли Илиев, организационен секретар на София 2018, за реализацията спомогна ентусиазмът на опитните в определянето на трасета Петър  и Борислав Панкови.
Маршрутът преминаваше през няколко емблематични за столицата и областта манастири – Клисурски „Св. Петка“ Дивотински „Св. Троица“ Горнобански „Св. Кирил и Методий“, Владайски „Св. Петка“, Драгалевски „Св. Богородица“, Бистришки „Св. Петка“, Бистришки „Св. Йоаким и Ана“, Урвички „Св. Николай“, Кокалянски „Св. Архангел Михаил“ и Лозенски „Св. Спас“.
Победителите при мъжете и при жените в дългата дистанция получиха по 500 лв., завършилите на второ място – по 300 лв., на трето – по 200 лв., на 4-о – по 150 лв. и на пето – по 100 лв.