Роджър Федерер е първият финалист в Австралия

Федерер започна с победа сезона си на трева

federer-pobedaРоджър Федерер се класира за шести път в кариерата си за финала на Откритото първенство на Австралия по тенис. 35-годишният швейцарец стори това след битка със своя сънародник Станислас Вавринка. Маестрото поведе с два на нула сета, след което допусна Стан да изравни, но все пак спечели тайбрека и продължи напред след 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3. Така Федерер вече чака на финала победителя от другия полуфинал между Григор Димитров (България) и Рафаел Надал (Испания), който ще се изиграе в петък от 10:30 часа наше време. Петсетовият мач обаче със сигурност е изтощил сериозно ветерана, защото беше изпълнен с обрати и интересни отигравания, за щастие на препълнените трибуни на централния корт в Мелбърн. Първият сет премина динамично, като за 11 гейма и двамата не успяха да си отбележат пробив. Все пак четирикратният шампион от Меалбърн успя да вземе едно подаване на своя противник за 6:5, а след това поведе с 1:0 сета Във втората част Федерер доминираше на корта. Бившият световен номер 1 реализира два пробива, които му бяха достатъчни да удвои преднината си. Вавринка показа друго лице в третия сет. Със стабилна игра той върна един сет по категоричен начин – 6:1 гейма. Шампионът от 2014 г. затвърди превъзходството си и в следващия сет, записвайки пробив за 5:4 в четвъртия сет, а след това взе подаването си и изравни резултата. Федерер поиска медицински таймаут преди решителния гейм, но след това показа страхотна игра. Бившият номер 1 направи пробив за 4:2, което беше достатъчно за да се класира на финала в Мелбърн.