Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Държавна опера-Стара Загора гостува с „Драгунет“ и „Крокфер“ в София

[post-views]
Държавна опера-Стара Загора гостува с „Драгунет“ и „Крокфер“ в София

opera-stzДържавна опера-Стара Загора гостува с „Драгунет“ и „Крокфер“ в София

На 8 февруари (сряда) от 19 часа на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ Държавната опера-Стара Загора ще представи двете едноактни буфа-оперети „Драгунет“ и „Крокфер“ на френския класик Жак Офенбах.

Спектаклите се посвещават на 100 години от Първата световна война и се реализират с любезното съдействие на Министерството на отбраната на Република България.

Премиерното за България представяне на двете заглавия се състоя на 16 декември 2016 година в Стара Загора, а предстои и първата среща на столичани с рядко изпълняваните творби на Офенбах.

Младият, талантлив и ентусиазиран екип на тандема Славчо Николов – режисьор и Ромина Славова – хореография и пластика, този път с подкрепата и на талатливия дизайнер ГЕНДОНИ, създаде свежи спектакли, със заряд. Модерно, умно, с хумор, с мярка в овладяването на ситуацията и изразните средства на тялото и гласа, с изпипани до всеки детайл костюми и декор – такава е визията на двете оперети.

Солисти ще са Милко Михайлов, Александър Баранов, Георги Динев, Нели Нечева, Евгений Арабаджиев, Пламен Асенов, Анита Шишкова-гост, Емилия Джурова, Тереза Бракалова, с хора, балета и оркестъра на Старозагорската опера. А на диригентския пулт ще застане младия, но вече достатъчно опитен, маестро Димитър Косев.

teat-stz„Въпреки че е бил само на 37 години и не е имал натрупан голям опит в композирането, Офенбах пише за театър „Буфо Паризиен” през 1857 година две едноактни оперети-буфа „Драгунет” и „Крокфер”. Независимо от възрастта си и формата на произведенията, характерът на гения в тези произведения си проличава изцяло. Акуалността им е жива и до днес, а сякаш с пророческа дарба Офенбах е предвидил и показал бъдещи събития и личности“, споделя режисьорът.
И двете едноактни произведения на Офенбах имат интересен сюжет и послания. В „Драгунет” темата е за обичта между брата и сестрата, за обичта на бащата към неговото дете и раздвоението му заради службата към Отечеството, за приятелството между „братята по оръжие“ на фронта. А в „Крокфер“ е смешно, забавно, игриво. С  любовна двойка, кореспондираща с „Ромео и Жулиета“ в по-ново време, чрез която иронизират борбата между две световни империи – Германия и  Франция.
На сцената оживява най-красивата битка – в името на Любовта и Отечеството, в името на Живота.

ДРАГУНЕТ

По време на Първата световна война 32-ри батальон от френската армия е под обсада. Войниците са откъснати от света и не могат да се свържат с останалата част от армията за подкрепление. Многото опити да се пробие блокадата и войниците да преминат отвъд вражеската линия, се оказват неуспешни. Командирът на батальона, за да не губи повече хора, забранява всички действия за връзка с останалата армия, а който го направи, ще бъде обвинен в дезертьорство – това е най-страшната присъда по време на война. Редник Жулиен Ламбер решава тайно да премине вражеската линия. Липсата му е установена още същата вечер и е определен срок до 12.05 часа на обяд  – ако не се завърне,  да бъде обявен за дезертьор.

В същия батальон служи като медицинска сестра и сестрата-близначка на Жулиен, Драгунет. За да го прикрие, Драгунет се преоблича като брат си и се представя за него. Един от войниците, редник Титир, се усъмнява и пробва да разкрие измамата. Въпреки, че старшата медицинска сестра Шабрак прави всичко възможно да го разсее,  Драгунет от своя страна е непоколебима да вземе заповедта от старши сержант Ламбер. Опитите на Драгунет са неуспешни и тя е разкрита. Планът ѝ се проваля и сержант Ламбер е принуден да докладва за Жулиен. Войнският му дълг го кара да постъпи така, въпреки че Драгунет и Жулиен са негови осиновени деца. В същия момент се чува флейтата на Жулиен, който пристига с подкрепления и 32-ри батальон е спасен. 

КРОКФЕР

Две аристократични фамилии са във  война от дълги години. Война, за която никой от двете враждуващи страни не знаят – за какво и защо я водят. Въпреки че  са достигнали до финансов колапс, те продължават тази война. Крокфер заедно с неговия ординарец Бутфьо са отвлекли дъщерята на своя враг Мус-а-мор. Той идва да преговаря с тях за връщането ѝ, но подклаждан от оринареца си Крокфер отказва мир и продължава с тотална война. Пристига племенникът на Крокфер, Рамас-та-тет. Крокфер се надява,че той ще му бъде съюзник и заедно ще постигнат мир, но се оказва,че Рамас-та-тет е дошъл, за да продължи войната. Рамас-та-тет се влюбва в Фльор-дьо-суфр дъщерята на Мус-а-мор и двамата решават да избягат. „Армията” на Мус-а-мор напада и Крокфер в безсилието си заплашва,че ще убие Фльор-дьо-суфр ако тя не се омъжи за него, а баща ѝ се предаде. Тя се съгласява, но когато вдигат наздравица за сключения мир, Фльор слага отрова в чашата на Крокфер. Бутфьо пък слага отрова в чашата на Мус-а-мор, обаче се оказва,че сложеното не е отрова, а слабително средство. Битката между Крокфер и Мус-а-мор се води от Рамас-та-тет  като той моли, че ако Фльор-дьо-суфр спечели – да се омъжи за него. Тя се съгласява и побеждава. Крокфер и Мус-а-мор се съвземат едва след битката и разбират какво е станало между тях. Войната е прекратена.  

Най-ново

Единична публикация

Избрани