От 1 март до 30 април, включително, риболовът на тази изключително атрактивна риба е забранен поради навлизането му в разможителен преиод. При случаен улов на распер рибата следва да се върне незабавно във водоема независимо от състоянието й.
Расперът е единствената хищна риба у нас от сем. Шаранови, но на външен вид прилича повече на едра червеноперка. Расперът е внесен от Шотландия. Тялото му е удължено, силно сплеснато. Разпространен е в реките, като не навлиза в горните течения, а предпочита равнинните им части, където течението е спокойно.
Макар и хищник, расперът е съхранил основните привички на шараните. Почти цялото лято живее в речните ями, в непосредствена близост до пясъчните плитчини. През нощта е близо до дъното на ямите, а през деня обикаля под повърхността на плитчините навътре в реката. Ако времето е хладно и мрачно, той слиза в по-дълбокото. Обича да стои близо до мостове, шлюзове и водни съоръжения. С настъпването на студените есенни дни расперът слиза в ямите, където образува неголеми пасажи.
Храни се изключително с живи организми. Младите екземпляри с рибки и насекоми, докато възрастните ядат само риба. Активността му е изразена предимно сутрин и вечер, като през деня намалява, а нощно време не се храни. Едрите распери често водят индивидуален начин на живот. На плитките места, близо до основното течение могат да образуват малки пасажи, които стоят срещу течението и чакат в засада потенциалните си жертви. По време на лова те често изскачат от водата, падайки тежко в нея.
В средата на лятото, когато водата е много топла, е трудно да бъде открит – по-често се придържа към дъното, където ловува малки придънни риби. Търси се в бързаците, където стои срещу течението в търсене на пасажи от рибета. Успешно се лови с воблери, блесни, стримери. В нашите условия риболовът на распер със спининг е по-труден, тъй като реките ни са малки, а расперът е много предпазлив и за разлика от другите хищници ловува не единични риби, а атакува цели пасажи. По време на риболов се замята на голяма дистанция, като се внимава влакното да не образува корем, тъй като това затруднява засичането на борбената риба.