Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че Турция няма да се поддаде на заплахите на американския му колега Доналд Тръмп да наложи санкции над Анкара, ако тя не освободи задържан US пастор, предаде Ройтерс.
„Приятелството ни е заложено на карта в този спор, но ние няма да отстъпим пред заплахата от санкции“, каза Ердоган вчера пред тв „Хабертюрк“. Той предупреди САЩ да не забравят, че може да изгубят искрен приятел в лицето на Турция.
Пастор Андрю Брънсън (65 г.) е под домашен арест от миналата седмица след прекарани 21 месеца в турски затвор. Живял повече от две десетилетия в Турция, той е обвинен в подкрепа за мрежата на Фетхуллах Гюлен, когото Анкара обвинява в организация на неуспешния преврат през юли 2016 г. Брънсън, който отрича това, е заплашен от 35 г. затвор.
Случаят застраши двустранните отношения, след като миналата седмица Тръмп заплаши в туитър с мащабни санкции, в случай че „невинният човек на вярата не бъде незабавно освободен“. В същото време Анкара и Вашингтон са в конфликт и по други фронтове, сред които недоволство в САЩ от турската политика в Сирия, както и искането на Турция за предаване на Гюлен, които от години живее в щата Пенсилвания.
Ердоган предупреди още, че страната му ще се обърне към международен абритраж, ако САЩ блокират договорената продажба на Турция на модерни изтребители от пето поколение Ф-35. За момента сделката е отложена, докато САЩ не направят нова „оценка на отношенията с Турция“.
Турският президент, който в петък разговаря с руския си колега Владимир Путин в Йоханесбург, обяви за насрочена за 7 септември среща в Истанбул с лидерите на Русия, Германия и Франция. „Ще обсъдим какво можем да направим заедно за региона“, каза Ердоган, без да дава повече подробности. Очаква се дискусиите да бъдат посветени на конфликта в Сирия.
Източник: в. Труд