Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Наш цигулар спечели голямата фотонаграда на „Нешънъл Джиографик“ за 2018

[post-views]
[post-views]
Наш цигулар спечели голямата фотонаграда на „Нешънъл Джиографик“ за 2018

Защо 500 000 чисто нови автомобила са паркирани по цял свят, като на цели 37 места ги има само в САЩ? Защо тези коли не се подарят на бедните хора, а събират прах и ръждясват? Дали човек се грижи за чистотата на планетата и за чистотата й, като не успява да оползотвори това, което тя му дава?

Тези въпроси витаят в главата на един преподавател по музика в Държавния университет на Сан Франциско, който преподава цигулка на знаменитости като Ричард Гиър – българинът Ясен Тодоров. Освен световноизвестен музикант той е и страстен любител на пилотирането на самолети. Записал се на курсове през 2002 г., а емоцията му стигнала толкова далеч, че си е купил собствена машина – едномоторен 1976 PA-28 Piper Warrior Cherokee. С него лети и заснема природни забележителности в цяла Америка – от парка Йелоустоун до Ниагара.

Един ден Ясен Тодоров избира да лети над пустинята Мохаве в Калифорния и да мине над логистично летище Викториявил. Близо до него вижда стотици малки наредени като разноцветни кутийки автомобили, които силно контрастират на по-големите силуети на изоставени за скрап самолети. Паркингът с хиляди автомобили е своеобразно гробище на поредната човешка недомислица или просто

1st prize unreal
Снимката, спечелила конкурса, показва хиляди фолксвагени и аудита, които са пръснати в пустинята Мохаве край Викторвил, Калифорния
престъпно нехайство. Автомобилите са част от дизеловите модели, произведени между 2009–2015 г., при които бяха установени фалшификации на отчетените вредни емисии. Скандалът „Дизелгейт“ отеква в цял свят, а 500 000 собственици са приканени да върнат моделите с четирицилиндрови двигатели с обем 2 л. 

Когато вижда огромното поле от изоставени автомобили, Ясен Тодоров не се съмнява и за момент, че трябва да покаже мащаба на последиците от „Дизелгейт“ за автомобилния бизнес. И започва да снима от кабината на своя самолет. Всъщност Ясен предварително проучва района на летището през Google Maps и координира мисията си с наземния контрол, като няколко пъти прелита над терена, за да може да улови най-добрия кадър.

2 mohave planes висока
Логистич-ното летище на Южна Калифорния е добре известно като гробище на пенсионирани самолети
Снимките му са уникални и печелят първата награда на списание „Нешънъл Джиографик“. Кръстени са простичко – „Нереално“. „С тези снимки се надявам, че всички ще станем малко по-съзнателни и загрижени за красивата ни планета“, казва Ясен Тодоров пред National Geographic. Голямата награда в конкурса е в размер на 5000 долара. Това е поредното отличие за българина, който има награди от международни фотографски конкурси в Москва, Токио, Ню Йорк и др.

Всяка година авторитетното списание избира най-добрите от милионите снимки, които получава, в три категории – „Дива природа“, „Хора“, „Места“, и излъчва ежегодните победители във всяка от тях. Ясен Тодоров печели първата награда в категорията „Места“. 

7 йелоустоун
Дълги сенки танцуват през езерото Гранд Призматик в парка Йелоустоун по време на изгрев
За цигуларя-виртуоз признанието от „Нешънъл Джиографик“ идва още през 2015 г. Година по-рано си купува хубав „Канон“ и пътува до националния парк Йелоустоун. „Там има едно специално място – топъл язовир, целият прошарен в синьо, зелено, червено, оранжево… отгоре изглежда като око. И му направих много хубави снимки, а като се върнах, видях, че има конкурс на Световната организация по фотография в Лондон, спонсориран от „Сони“. Изпратих снимки там, и в „National Geographic“ сложих – имат онлайн подкатегория и всичките снимки се преглеждат от редакторите. И оттам започна – те я харесаха, първо бяха я избрали като една от дванайсетте, после фото на деня беше в онлайн изданието. Същата снимка спечели втора награда на конкурс в Лондон, това ме зареди с енергия да снимам повече и така полека-лека излизат снимки в списания“, разказва Ясен Тодоров. След това пътува до Невада, Аризона, Юта. 
Реката Пьорса е глетчерна река. Цветовете са създадени от топенето на глетчера, чиито води минават и се отразяват през вулканичната тиня

През август 2015 г. е поканен да бъде гост-редактор на „National Geographic“ за следващата тема на месеца, която е „Отгоре” – нещо, което е погледнато отгоре надолу. Обикновено се получават 15-20 хиляди снимки и се избират 20-30, които се публикуват онлайн, а 1-2 от тях и в списанието. Особени спомени пази от пътуването си до Исландия.

„Направих хубави снимки на старите глетчери, които са още от ледниковия период и наистина се вижда как се топят с  изключително висока скорост. Друго, което се вижда от самолет и ми направи страхотно впечатление, са реките – там където се съединяват, преди да се влеят в океана, се оцветяват неописуемо. То е живопис, красота, несрещана никъде другаде. Понеже почвата е вулканична, оцветява реките по изумителен начин. Снимани отгоре, те са във всички цветове – зелено, оранжево, червено“, описва феерията Ясен Тодоров.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани