Ангел Русев е щангист на годината в България

ANGEL RUSEVАнгел Русев бе отличен за „Най-добър щангист в България за 2018 г.“ Негови подгласници са Стилян Гроздев и Георги Шиков. Русев е европейски шампион до 17 г., а при мъжете се нареди пети на европейско първенство и шести на световното в Ашхабад, където подобри пет световни рекорда. Стилян Гроздев и Георги Шиков са европейски вицешампиони за мъже от Букурещ. В класацията следва третата на младежката олимпиада и първа на континента при 17-годишните Галя Шатова, пета е бронзовата от европейското за жени Даниела Пандова, а шести се нареди олимпийският вицешампион за младежи Христо Христов и др.
Въпреки турболентните събития българските щанги изпращат една успешна година. В нея те спечелиха над 20 медала от световни и европейски първенства при младите и имат три отличия от европейското за мъже и жени. Христо Христов стана олимпийски вицешампион при младите, а Галя Шатова грабна бронза на младежката олимпиада в Буенос Айрес. Христов бе определен и за най-добър млад талант за годината у нас сред всички спортове. Наред с това щангите осигуриха на България сребърен олимпийски медал, въпреки че през годината нямаше олимпиада. Милка Манева стана олимпийска вицешампионка от игрите в Лондон, тъй като шест години по-късно отличията в тази категория бяха преразпределени заради повторните положителни допингпроби на част от състезателките пред нея. Така вдигането на тежести стана третият български спорт с медал от предпоследната лятна олимпиада, а Манева получи отличието си на церемония през миналото лято в НСА. Годишните награди на БФВТ бяха връчени в тържествена обстановка, на церемонията бяха обявени най-добрите 10 при състезателите и водещите треньори. Всички те получиха почетни плакети, а Русев си тръгна с огромна купа за победител в традиционната анкета.