Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Дронове и умни камери на изложението „Секюрити EXPO“

[post-views]
[post-views]

Димитър Илиев
126-тото издание на специализираното изложение за сигурност и високи технологии „Секюрити EXPO“, което бе открито на 6 март в София, предлага интелигентни решения за противодействие на тероризма и обществена безопасност. Нови системи за видеонаблюдение, за контрол на достъпа, за гласово оповестяване, алармени системи от ново поколение, модули за пожарогасене в товарни електромобили, детектори за наркотици и взрив, решения срещу обир на банкомати, които покриват всички аспекти на физическата охрана, бяха изложени в зала 5 на Експо центъра в София. Близо 100 световни марки и продукти са представени на щандовете. „Секюрити EXPO“ се организира традиционно от „Интер Експо Център“ и „Българската търговско-промишлена палата“ с подкрепата и на  Столична община. Паралелно с това протича и втората конференция „Сигурност на дигиталните плащания“.
„Министерството на вътрешните работи партнира от години  на традиционното изложение за сигурност и безопасност „Секюрити EXPO“. Сигурността на обществото, корпоративната и персоналната сигурност са част от приоритетите в национален и глобален мащаб. Международният тероризъм и организираната престъпност генерират нови предизвикателства пред правителствата и гражданите в сферата на системите за сигурност и безопасност. В усилията за ефективното им противодействие на преден план излизат експертите в областта на сигурността, които с помощта на новите технологии търсят и намират нови интелигентни инженерни решения, заяви в приветственото си слово зам.-министърът на МВР Милко Бернер.
Той премина през няколко къта на производители на техника за видеонаблюдение, но обърна специално внимание на щанда на Института по отбрана, които бяха изложили отбранителни продукти и системи, придобити в Българската армия. 
„Отбранителните продукти, които са изложени на щанда, са в резултат на разработени в Института по отбрана технически спецификации и тактико-технически задания, разказа за „Българска армия” полковник Борислав Генов, директор на дирекция „Развитие на въоръженията, техниката, тиловите имущества и материали“.
Създаването на тези документи, по които Българската армия осъществява доставките на въоръжение и имущество и научното съпровождане на проектите за модернизация на Българската армия са основните ни задължения наред с останалите ни отговорности по обезпечаването на жизнения цикъл на отбранителните продукти, свързани с изпитванията и осигуряването на качеството на отбранителните продукти“, смята той.
„Институтът по отбрана е научноизследователска организация и разбираемо основната ни дейност е свързана с научните изследвания и развойната дейност в международен и национален аспект. Международната ни дейност е активна, голяма част от проектите ни са съфинансирани с финансовите инструменти на ЕС, както и по линия на програмата на НАТО за наука за сигурност. Имаме съвместни проекти с европейската агенция за отбрана EDA, като към момента акцентът е върху т.нар. „Подготвително действие“, свързано със стартирането на бъдеща програма за научни изследвания в областта на отбраната.
4Единият от последните ни проекти в рамките на този регламент например е свързан с проследяване и прогнозиране на технологиите в отбраната в средносрочен план. Имаме и успешно приключил проект, свързан с обезпечаване на наблюдение и разузнаване при операции в градска среда.”
„Изпълняваме и няколко национални проекта в интерес на Въоръжените сили. Един от тях е разработката на установка за развиване на взриватели на невзривени боеприпаси. В света няма аналог на използваната от нас конструкция, може би няма да стигнем до патент, но ще бъде регистриран като полезен модел.” Надяваме се този и други подобни да бъдат презентирани на някои от следващите издания на изложението, допълни Генов.
Министерството на вътрешните работи се представя от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” и дирекция „Комуникационни и информационни системи”. На щандовете им бяха изложени противопожарен автомобил „Ивеко”, средства за гасене на пожари и действия при бедствени ситуации, дронове за разузнаване на пожарна обстановка и др.
Специален фокус във втория ден на изложението бяха интелигентни решения за борба с измамите в интернет. Разгледани бяха реалните заплахи, чрез симулиране на реални хакерски атаки. В рамките на втората конференция  Security of Digital Payments бяха представени разработки на световния лидер в софтуера за превенция на финансови злоупотреби OneSpan. Картови и мобилни плащания ще бъдат по-сигурни с решения от ново поколение като NOTO. Тласък на мобилните плащанията дават финтек компании, на крачка сме от създаване на първата онлайн банка като Paysera, а с приложения като Phyre и Phos плащаш навсякъде по света през телефона.
3Интегрирани системни решения за видеонаблюдение и контрол на достъп представиха водещи световни компании. Sony Video Security разкри детайли за своята нова 360- градусова полусферична камера без слепи места, най-новата дискретна видеокамера и изключителна промоционална програма само за изложението. Системната интеграция като бъдещето на системите за сигурност беше акцент на друга водеща марка Hikviston на лидера в системите за видеонаблюдение „Сектрон“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

[crp]

 

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Виж още

Избрани