Чили – Перу 0 : 3

Чили – Перу   0 : 3

peruДве седмици след деморализиращото 0:5 от Бразилия в групите на турнира Копа Америка, отборът на Перу възкръсна и се класира за финала след категорична победа с 3:0 над Чили. Успехът на двукратния шампион от турнира изпрати перуанците на финал в континенталното първенство за първи път от 44 години насам или от 1975-а година. Едисон Флорес откри резултата в 21-ата минута, Виктор Йотун удвои в 38-ата, а крайното 3:0 оформи Пауло Гереро в 90-ата. Перу вече елиминира един от фаворитите за титлата Уругвай на четвъртфинала, като преди това в групата спечели едно от двете трети места, даващо право на участие. И сега се изправя в повторение на катастрофалния си мач срещу Бразилия на Маракана. От своя страна чилийците бяха пълни с надежда, че могат да бъдат първия отбор в Южна Америка, който печели турнира три пъти подред след Аржентина през 1940-а година. Поражението от големия регионален съперник пък засили напрежението върху треньора на Чили Рейналдо Руела, който още през миналата година беше изправен пред уволнение заради начина си на подбор на състава. Враждата между Чили и Перу има политическа основа от 19-и век, когато Чили воюва срещу съюзените перуански и боливийски войски в периода 1879-1884 година. Конфликтът е измвестен като Тихоокеанската война и завършва с победа на Чили, които откъсват някои важни за Перу земи по океанското крейбрежие.