Москва и Пекин са по-близки отвсякога, алармират американски спецслужби
В резултат на руско-китайските учения край бреговете на Южна Корея въоръжените сили на страната бяха приведени в състояние на готовност. Последваха предупредителни изстрели. Но съвместното патрулиране е нещо повече от военни учения. Между Русия и Китай може да се създаде военен съюз.
При военния инцидент руският самолет с радиолокационно оборудване А50 два пъти навлиза във въздушното пространство на Южна Корея. По данни на Сеул инцидентът става по източното крайбрежие, край скалист архипелаг под контрола на Южна Корея, за който претендира Япония.
Над 300 предупредителни изстрела
Южнокорейските ВВС вдигат в небето изтребители и дават предупредителни изстрели. Първоначално са произведени около 80, след това – 280, твърди Сеул. Русия отрича нейни военни самолети да са навлизали в южнокорейското въздушно пространство и твърди, че те летели над международни води.
В случая не е толкова важно кой е прав – Сеул или Москва. Важна е причината, поради която руските самолети се оказват в погранична територия на Южна Корея – те съпровождат китайски самолети от далекобойната авиация. Операцията е първи съвместен патрул на руски и китайски въоръжени сили в Азиатско-Тихоокеанския регион , съобщиха руски военни. Целта – „задълбочаване и развитие на руско-китайските отношения в рамките на широко партньорство“ и подготовка на въоръжените сили на двете страни за съвместни действия.
Проверка на оперативната съвместимост
Между Русия и Китай в момента не съществува двустранен военен блок, какъвто например има между САЩ и Япония. Съвместните въздушни патрули може да са насочени към тестване на “оперативната съвместимост“ между китайските и руските военни сили. Така военните назовават способността на две армии да действат съвместно в практиката.
“В изминалите години Русия и Китай постоянно разширяваха своя възможен съюз“, казва Артьом Лукин, професор от Далекоизточния федерален университет. Пред американския тв канал Си Ен Ен той заяви, че операциите в небето над Тихия океан са насочени към това да се демонстрира съвместната мощ на Китай и Русия и да се изпрати сигнал на Токио, Сеул и Вашингтон. Откровено казано, бях удивен да видя тази новост. Не мислех, че акцията ще бъде толкова смела и провокативна“, каза Лукин.
Още миналата година Москва и Пекин устроиха съвместна „игра на мускули“. В мащабните учения „Восток“ участваха китайски подразделения – 3000 войници и около 30 самолети и хеликоптери. По време на ученията се състоя и двустранна среща между Владимир Путин и Си Цзинпин във Владивосток.
Американските спецслужби предупреждават Тръмп за възможен алианс
Участието на Китай в ученията Восток беляза поврат в отношенията на съседите. Москва дълго гледаше на Пекин с недоверие. Руските националисти, както и преди, говорят за нарастващото влияние на Китай. Но това не спира Путин от сближаване с колегата му Си. Москва има с Пекин „доверителни отношения в сферата на политиката, сигурността, в областта на отбраната“, заяви руският президент на ученията миналата година. И съвместният патрул потвърждава думите му.
САЩ следят с тревога сближаването между Русия и Китай. Още в началото на годината американските спецслужби са предупредили Доналд Тръмп за оформящия се алианс. „Китай и Русия сега са по-близо един до друг, отколкото през 50-те години”, цитира агенция Блумбърг доклад на спецслужбите. Вероятно те ще си сътрудничат още по-тясно, доколкото искат заедно да противодействат на световното лидерство на САЩ“, прогнозират ЦРУ и Националното разузнаване на САЩ.
ГЕОПОЛИТИКА
„Русия е не само военна, но и политически идеологическа заплаха за западните страни и нейното поведение се основава на вкоренената геостратегическа несигурност след разпадането на Съветския съюз” се казва доклад, съставен от няколко аналитични центъра в САЩ и огласен от Пентагона в началото на юли.
Докладът от 167 страници, озаглавен „Руски стратегически намерения“, е съставен от водещи американски изследователски и военни учебни центрове и дава указания на администрацията как да отговори на руската заплаха, предаде БГНЕС.
Конфликтът със Запада с цел да се намали американската хегемония, уважението към Европа и стратегическото партньорство с Китай са основните цели на руската външна политика, а Владимир Путин силно се придържа към глобална стратегия, насочена към възстановяване на влиянието на Русия на международната сцена, се казва в доклада. След 20-годишното управление на Путин Русия е не само политическа и военна, но и идеологическа заплаха. Въпреки че НАТО продължава да има военно предимство, то намалява, а проблемите на западния свят в някои области предизвикват безпокойство. Освен това нежеланието на западните политици и правителства да се противопоставят както на идеологическите, така и на политическите и военните заплахи на путинизма, означава, че заплахата от военни конфликти се е увеличила, се казва в документа. Според него руската външна политика има няколко цели – да „възстанови и запази влиянието в бившите съветски емблеми, да възстанови образа на голяма държава на международната сцена“… и след това “да се представи като добросъвестен партньор, ключов играч в регионалната политика, но и успешен посредник, който може да постигне икономически, военни и политически успехи на международната арена. “
Националната стратегия за сигурност, отбрана и национална военна стратегия на САЩ показват, че при бъдещи конфликти между големите сили ще се използват по-малко военни ресурси и че икономическата конкуренция, кампаниите за влияние, паравоенните операции, атаките в киберпространството, както и пропагандни манипулации и шпионаж, ще бъдат основни инструменти. Всички тези средства се използват от Москва и специалните служби на САЩ не могат да отговорят на действията на Русия“ поради липсата на координация между службите“. Според доклада причината за това поведение на Русия е нейната „дълбоко вкоренена геостратегическа несигурност“ след разпадането на Съветския съюз.
Източник: в.“Сега“