Левски – Ботев Пловдив 3 : 1

Левски започна подготовката си за новия сезон само с 14 футболисти

LEVSKIДавиде Мариани изнесе страхотен мач и вкара два гола, а Левски победи Ботев Пловдив с 3:1 на стадион „Георги Аспарухов“. Мачът започна с минута мълчание в памет на легендата на българския футбол и шампион с Левски като треньор Васил Методиев-Шпайдела, който почина днес на 84-годишна възраст. Левски пропиля с лека ръка първата чиста ситуация в мача още в шестата минута. Живко Миланов получи топката в дясно от Давиде Мариани и центрира в наказателното поле, където Станислав Иванов се озова непокрит на около пет метра от вратата. Неговият удар с глава обаче премина над напречната греда на вратата на Георги Аргилашки. Давиде Мариани и „син“ юноша обаче поправиха тази грешка в десетата минута. Швейцарският халф разигра с Паулиньо пред наказателното поле и получи шанс за изстрел от далечно разстояние, който използва. След шута топката се чукна леко в крака на легналия на шпагат Лъчезар Балтанов и тя се сдоби с перфектна парабола, за да прехвърли Аргилашки за 1:0. Около гола на Мариани и Ботев пропусна две положения, като и в двата случая нападателят на гостите Тейлон Кореа стреля от малък ъгъл и не затрудни по никакъв начин Милан Миятович. След почти четвърт час игра пък Паулиньо бе близо до гола със силен удар от границата на наказателното поле, но Аргилашки закачи леко топката и тя излезе над вратата. Ботев Пловдив изпусна първото си чисто положение след близо половин час игра, когато отново Тейлон се озова на два метра пред вратата с летяща топка към краката му, но тя сякаш го хвана в крачка и се размина на сантиметри от коляното му. Пловдивчаните обаче стигнаха до гол в последните секунди на първото полувреме. Еберт Силва получи топката пред наказателното поле и я изпрати със силен шут в долния ляв ъгъл на вратата на Миятович. Левски доминираше в притежанието на топката в първата част, но нищо повече. През второто полувреме „сините“ тръгнаха по-остро в атака и поведоха отново още в 51-та минута. Паулиньо бе съборен на метър пред наказателното поле и Давиде Мариани прехвърли стената за 2:1, а минута по-късно швейцарецът изведе Станислав Иванов сам срещу Аргилашки, който обаче спаси удара под малък ъгъл. Иванов пропусна още по-чисто положение в 57-та минута, този път фронтално срещу вратата, а Паулиньо затрудни максимално Аргилашки със силен шут още в следващата „синя“ атака. В 67-та минута пък Ботев пропусна „златен“ шанс, след като резервата Марко Перван се озова на много добра позиция, но не уцели вратата на Миятович. Левски отговори с пропуск на друга резерва. Станислав Костов, влязъл на мястото на Дени Алар, овладя центриране с гърди и стреля много красиво от воле, но топката срещна страничната греда на вратата на Ботев. „Сините“ обаче стигнаха до така търсеното трето попадение в 80-та минута. Иван Горанов направи двойно подаване с Костов и преодоля Аргилашки за 3:1 с лек, но достатъчно точен удар. В игра за Левски в последните минути се появиха новите попълнения Насиру Мохамед и Франко Мазурек, което обаче не повлия на играта заради оставащото малко време.