Лодкарят се оказа много отзивчив местен, който притежава лодката „Света Елена“. С нея, за не повече от около 30-35 мин. стигаме до остров Свети Иван, като преди това минаваме през изключително интересна мидена ферма в морето. Акостираме на единия от двата пристана на острова. Изградени са туристически маршрути, за да може посетителите, когато това е позволено, разбира се, да се ориентират най-точно и бързо до манастира „Свети Йоан Кръстител (Предтеча), който е изследван от археологически екип, ръководен именно от професор Казимир Попконстантинов. Първото, което ни прави впечатление е, че на острова има невъобразимо количество зайци. Те на практика са навсякъде. Това е и единствената в страната ни популация на интродуцирания през 1934 г. вид заек подземник (Oryctolagus cuniculus).
Едно от най-интересните неща, с които е известен островът обаче е едно уникално откритие, което буквално взриви световните медии. На 28 юли 2010 г. в 13,30 часа по време на археологически разкопки под ръководството на проф. Казимир Попконстантинов и н. с. Цоня Дражева на най-ранната църква в средновековния манастир „Св. Йоан Кръстител“, построена в началото на V век, в развалините на манастира е открит реликварий с мощи на Свети Йоан Кръстител. Реликварият е разпечатан на 1 август същата година от специална комисия. Мощите днес са изложени за поклонение в храма „Св. св. Кирил и Методий“ в Созопол.
Манастирът е уникален и с аязмото си, което, според някои датира от преди поне 1500 г. Дори и днес в него може да се намери прясна вода, а е изградена и помпа. Комплексът се намира на брега, над скалите, точно срещу старият Созопол. Реконструкцията на обекта върви по план и той е на път да се превърне в едно от най-посещаваните свети места в страната ни.
Остров Свети Иван е бил свещено място и за древните траки, които направили тук свое светилище още през VII в. пр. н. е. Тогава на южния бряг на острова е издигнат голям храмов комплекс, чието средище е високата 13,2 м бронзова статуя на бог Аполон Лечител, дело на скулптора Каламис.
В средата на V век на о-в Св. Иван е издигната раннохристиянска базилика. През втората половина на Х век манастирът се превръща в активен книжовен център. Най-ранната книга, създадена тук, е датирана от Х век, а най-ценната – романът „Варлаам и Йоасаф“, от ХІІ в., днес се съхранява във Ватиканската апостолическа библиотека.
През 1308 г., след венчаването на българския цар Тодор Светослав за Теодора Палеологина на острова, манастирът получава статут на царски. През 1363 г. император Йоан V Палеолог издава златопечатна грамота, с която се потвърждават поземлените владения на манастира. Разрушен е до основи през 1453 г. и е възстановен през 1467 – 1471 г. от монаха Гервасий. Активната книжовна дейност на манастира продължава и в първите векове на османското владичество. През 1623 г. казашки пирати от северното Черноморско крайбрежие ограбват манастира „Св. Йоан Кръстител (Предтеча)“, а при сраженията им с турската флотилия той е напълно опожарен и престава да съществува. Турците го изравняват със земята през юли 1629 г., за да не може да послужи като убежище на пиратите при нашествия. Монасите се преместват в манастир на о. Халки. Манастирът на остров Св. Иван от началото до края е ставропигиален, тоест пряко подчинен на Цариградската патриаршия и тук са погребани след изгнание двама бивши нейни патриарси.
Фарът работи в синхрон с този на нос Емине
На връщане от археологическия обект съвършено случайно попадаме на фараджията.
На остро
Посреща ни нашият стар приятел, който ни пита от къде сме и какви сме, защото тук достъпът бил ограничен, все пак има военна зона заради фара. Убеждаваме го, че ние сме военните, защото сме от вестник „Българска армия“ и той с известно недоверие ни връща обратно на сушата при Созопол.
Уникални птици гнездят край Созопол
Островите Св. Иван и Св. Петър са обиталища на над 70 вида птици. Те са приютили най-голямата колония на средиземноморски чайки (Ichthyaetus audouinii) и жълтокраки чайки (Larus cachinnans) в България, разположена на старите им, естествени места за гнездене. Тук се намира и най-голямата колония в България на сребриста чайка (Larus argentatus). Остров Св. Иван е природен и археологически резерват, поставен под закрила на държавата с постановление, обнародвано в бр. 35/1965 г. на Държавен вестник. През 1993 г. е обявен за защитена територия, с цел опазване на естествените местообитания на редки и застрашени видове птици, включени в Червената книга на България.