Споразумението между ЕС и Турция за бежанците остава в сила, но двете страни ще преразгледат условията му в контекста на настоящата криза. За това се споразумяха в Брюксел турският президент Реджеп Таип Ердоган и председателите на Съвета и Комисията – Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, като очертаха областите от общ интерес.
Президентът Ердоган посети Брюксел по покана на председателя на Съвета Шарл Мишел, в опит двете страни да урегулират ескалиралата бежанска криза. Анкара и Брюксел се договориха за преразпределение на отговорностите, в изпълнение на сделката от 2016 г. Тя ще бъде оценена и ревизирана, за да отговори на очакванията на двете страни, които имат общо виждане за събитията досега, но се разминават в тяхното тълкуване, заяви председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен. По казуса ще работи съвместна комисия, оглавена от върховния представител на Съюза Жозеп Борел и турския външен министър Мевлют Чавушоглу.
Шарл Мишел – председател на Европейския съвет:
„Тази среща е важна стъпка и вярвам, че е в правилната посока. Все още и двете страни имаме много работа, заедно и поотделно, за да се опитаме добросъвестно и с желание да съблюдаваме споразумението за миграцията и за да видим как можем да продължим да напредваме в бъдеще и да гарантираме деескалация на напрежението. Трябва да има умереност и съвместно сътрудничество по различните въпроси.“
По силата на сделката отпреди 4 години Анкара се задължава да задържа на своя територия търсещите убежище мигранти от Близкия Изток в замяна на 6 милиарда евро, изплатени от фондовете на Общността. С отварянето на турските граници миналата седмица президентът се опита да притисне партньорите си да подкрепят позицията му за Сирия.
Същото той поиска и от генералния секретар на НАТО на среща, проведена по-рано в Брюксел. Пред Йенс Столтенберг Ердоган настоя съюзниците да допринесат за защитата на югоизточната граница на Алианса. Държавният глава поиска „конкретна подкрепа“ за Сирия, подчертавайки, че Турция е единствената натовска държава, влязла в преки сражения с бойците на ИДИЛ и дала подслон на повече от 3 милиона и половина разселени цивилни.