Световният шампион Магнус Карлсен триумфира в първото онлайн издание по блиц шахмат на ФИДЕ

Гари Каспаров за Путин: Диктаторите никога не спират, докато не бъдат спрени

shahСветовният шампион Магнус Карлсен триумфира при мъжете в първото издание на онлайн „Мемориал Щайниц“ по блиц шахмат на ФИДЕ. Норвежецът Карлсен спечели турнира, а на второ място завърши руснака Даниил Дубов. 10 шахматисти изиграха 18 партии блиц в рамките на три дни в онлайн надпреварата. В последния ден Карлсен записа три победи и три ремита, като събра 12 точки от 18 възможни и си осигури победата кръг преди края на състезанието. Лидерът след първите два дни Дубов в последния кръг допусна три поредни поражения, спечели една партия и постигна две ремита. Така той остана втори в класирането с 10 точки. В турнира участваха още двама руснаци Пьотр Свидлер и Александър Грищук, Шахрияр Мамедяров от Азербайджан и Антон Коробов от Украйна.
При жените победителка стана рускинята Екатерина Лахно.
Турнирът беше посветен на първия официален шампион по шахмат в света Вилхелм Щайниц.