Рекорд при жените в 100-километровата Обиколка на Витоша

115764662_2716133828630811_2981921673813416508_nС впечатляващ рекорд завърши на Обиколката на Витоша при бегачите. 37-ото издание събра на старт над 580 скороходци, които потеглиха по трасето точно в полунощ срещу миналата неделя. Най-много овации заслужи шампионката при жените Мария Николова. Освен че записа шеста победа при десетото си участие, тя прати в историята собствения си скоростен рекорд, като финишира за 9.17:32 ч., повече от 20 минути по-бързо от досегашното си върхово постижение. Наред с това Мария финишира с пето време от всички участници, което е изумително.
„Бях разпределила прецизно силите си, което е много важно в подобно предизвикателство. През нощта имаше гъста мъгла над язовир Студена и на Ярема, допълнително трасето бе влажно и на места доста кално от проливния дъжд. Щастлива съм с рекорда и… продължавам към следващата година и следващото изпитание,“ заяви шампионката след финала.
При мъжете се заформи оспорван двубой между шампиона от 2016 г. Ивайло Атанасов и прочутия рекордьор в планинските бягания Кирил Николов–Дизела. Двамата се движеха рамо до рамо до село Чуйпетлово, но там Дизела получи болки от възпалена стара травма и се отказа. Атанасов продължи без да намалява темпото и за да триумфира на финала с личен 8.18:20 ч., само на 6 минути от рекорда на трасето. Среброто бе за Стефан Иванов, финиширал 40 минути след шампиона, а бронза заслужи Тодор Георгиев. „Трасето допълнително се усложни от падналия порой, на места в маратонките ми влизаше много кал и това затрудняваше бягането.

Малко не стигна за рекорда, но предизвикателството остава…,“ каза след победата си 32-годишният учител по философия Ивайло Атанасов. Над 100 бяха и тези, които се впуснаха в супер изпитанието „200 км“ – да обиколят Витоша първо с велосипед и след това със скороходците. Супер героят на уикенда се казва Самуил Вълчев, който запази лидерството си от първия ден с велосипеда и накрая спечели златото при дуатлонистите с 16.17:11 ч. (5.08:56 ч. колоездене и 11.08:15 ч. бягане). Александър Алексиев пък записа трета поредна победа при колоездачите. Резултатът му отново е уникален: 3.56:32, на 48 секунди от собствения му рекорд на трасето от миналото лято, когато стана първият в историята обиколил планината под 4 часа. Александър, известен с прозвището Машината, пое лидерството още след първите метри и не го изпусна до край. На първата третина водеше с близо 5 минути, а по средата на разстоянието – вече с над 10 минути. Втори и трети неизменнобяха неговите съотборници от „Велораптър“ Владислав Гюров и Калин Русев.
В крайна сметка Алексиев финишира 21 минути преди Гюров и половин час пред Русев, като средната му скорост бе 25 км в час.

При дамите с велосипед Христина Козарева очаквано защити титлата си от миналата година. Състезателката на „Велораптор“ финишира за 5.29:02 ч., далеч от рекорда на Анелия Карагьозян от 2016 г. – 5.12:11 ч. Суперсензация бе второто място на едва 12-годишната Йоана Вълканова от „Олимп“, финиширала на 19 минути след шампионката. Трета е Ивета Костадинова, на 39 минути след победителката, която записа средна скорост 18 км в час.

Събитието, известно още като „Витоша 100“ е част от инициатива „София – европейска столица на спорта, бе пренасрочено тази година от юни за юли и се състоя при строго спазване на здравните изисквания. На старт застанаха представители на 22 държави, част от тях с цели отбори. Много от заявилите участие от чужбина обаче не можаха да се включат поради наложената карантина в техните държави при завръщането им от България. Общият брой на чужденци надмина 100, сред тях служители на редица посолства у нас.

Проявата отново бе обявена за „състезание без боклук“, поради което участниците бяхаа приканени да си носят свои бутилки за вода и да прибират отпадъците си по време и след състезанието.