Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Групата ни за DCM-F се завърна успешно от Афганистан

[post-views]
[post-views]
Favicon_File

Венцислав Жеков

Военнослужещите бяха посрещнати от командирите си с тържествена церемония

Exif_JPEG_420 Военнослужещите от групата за Комуникационно-информационна поддръжка от състава на Националния мобилен модул по КИС на НАТО (DCM-F), се завърнаха на 29 юли 2020 г. след поредното си успешно участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. 
В усложнената ситуация на световна пандемия, която не подмина и Афганистан, групата за КИП с командир капитан Ивайло Мараченски, изпълняваше задачи по осигуряване на комуникационно-информационна поддръжка на щаба на мисията “Решителна подкрепа” и изграждането и поддръжката на видео-телеконферентната комуникация и преносната кабелна среда. Капитан Мараченски изпълняваше и длъжността началник на секция „Планиране и операции“ в командната група на операцията.

„Можете да се гордеете, че активно участвахте в мисията на НАТО в Афганистан, и допринесохте за придобиването на безценен опит и рутина за бъдещото доразвиване и усъвършенстване на способностите за осигуряване на комуникационно-информационна поддръжка, както на Националния модул, така и на Българската армия като цяло.  Тази мисия бе изпитание за духа и волята ви. В условията на усложнената от пандемията COVID-19 обстановка показахте висока дисциплинираност и професионализъм, свидетелство за което са и високите оценки получени от командващият на операцията генерал Остин Скот Милър и от заместник-началника на щаба на операцията полковник Арон Френч.”
С тези думи командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров приветства завърналите се от участие в мисията на НАТО за подготовка, съветване и Exif_JPEG_420подпомагане „Решителна подкрепа” (Resolute Support) в Афганистан, военнослужещи от Групата за комуникационно-информационна поддръжка от състава на Националния мобилен модул по КИС (DCM-F). 
Тържествената церемония се проведе във военно формирование 28860-Горна Малина с посрещане на бойното знаме на формированието и слово на командира на Мобилната КИС – полковник Орлин Гърков.
„Обръщам се към военнослужещите завърнали се от Афганистан, за да им благодаря за високото и достойно представяне на родината ни зад граница и между страните партньори от НАТО. За мен, като командир, е много важно, че всички се завърнаха живи и здрави в домовете си за радост на семействата и всички нас”, подчерта в словото си полковник Гърков и поздрави с добре дошли на родна земя военнослужещите от групата.
„Преди почти седем месеца, точно на този плац и на тази трибуна дадох обещание, че ще дадем всичко от себе си, за да изпълним в пълен обем поставените ни задачи по осигуряване на комуникационно-информационна поддръжка в щаба на мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“, като по този начин защитим името на Българската Армия. Смея уверено да потвърдя, че тези мои думи бяха спазени. Атестат за това са и високите оценки, които ни бяха поставени лично от командващия на операцията в Афганистан Генерал Милър”, каза командирът на Групата за комуникационно-информационна поддръжка от състава на Националния мобилен модул по КИС (DCM-F) капитан Ивайло Мараченски. Той изказа благодарност към ръководството на СКС за цялостната подкрепа по време на подготовката, осигуряването и ежедневната поддръжката по време на мисията.
Основна задача на българските специалисти от DCM-F бе свързана с изпълнението на задачи по осигуряване на комуникационно-информационна поддръжка на щаба на мисията “Решителна подкрепа” и изграждането и поддръжката на видео-телеконферентната комуникация и преносната кабелна среда.
За успешното приключване на мисията и изпълнените в пълен обем задължения и задачи военнослужещите от модула бяха наградени от името на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и от командващия на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Exif_JPEG_420Тодоров. Наградите връчи генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
Отец Георги отслужи благодарствен молебен за благополучното приключване на мисията и завръщане на нашите военнослужещи. На церемонията присъстваха още офицери от СКС, кметът на община Горна Малина инж. Ангел Жиланов, и военнослужещи от Мобилната КИС.

Деветима специалисти осигуриха КИП за Кабул

С решение № 615 от 17.10.2019 г. на Министерския съвет на Република България, от януари 2020 г., група от 9 военнослужещи от състава DCM-F участва в операцията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан „РЕШИТЕЛНА ПОДКРЕПА”, като изпълнява задачи по комуникационно-информационна поддръжка /КИП/ на щаба на мисията в гр. Кабул до 29 юли 2020 г.
По утвърдена от командващия на Съвместното командване на силите програма, преди началото на участието си в мисията групата премина подготовката на територията на Република България и Кралство Норвегия за периода  от 07.10.2019 г. до 10.12.2019 г, която завърши със сертификация от комисия на Съвместното командване на силите.
Съгласно чл.72, ал.2 от Закона за отбраната и въоръжените сили, командващия на Съвместното командване на силите организира и осъществява национален контрол, административното и логистичноосигуряване и транспортиране на Националния мобилен комуникационно-информационен модул. 
За учебната 2019 година беше планирана и проведена специализирана подготовка и обучение на 30 военнослужещите от DCM-F в училището на НАТО по КИС (NATO CIS School – NCISS) в Латина, Италия, в Оберамергау, Германия и в Оейраш, Португалия, в CIS Support and Sustainment Centre в Съвместното Командване на Силите на НАТО в Брунсум, Холандия и в щаба на 2-ри Свързочен батальон на НАТО (2NSB) в Грацанизе, Неапол, Италия.
Група за комуникационно-информационна поддръжка от състава на Модула участва в годишното сертификационно учение на силите за отговор на с висока степен на готовност на НАТО–„STEADFAST COBALT 2019” за времето от 24.04.2019 г. до 06.06.2019 г., в Букурещ, Република Румъния, както и в едно от най-мащабните учения на Алианса за 2019 година за сертифициране на щабовете на НАТО застъпващи в дежурство като сили за отговор на НАТО през 2020 г.–“TRIDENT JUPITER 2019” в Ставангер, Кралство Норвегия, за времето от 04.10.2019 г. до 23.11.2019 г.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

[crp]

 

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Виж още

Избрани