Адмирал Емил Ефтимов имаше делови срещи в Монс, Брюксел и в Румъния
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов проведе работно посещение в Съюзното командване по операциите на НАТО в Монс, Кралство Белгия. Това съобщиха от МО. Адмирал Ефтимов бе посрещнат с официална церемония от върховния главнокомандващ на Съюзните сили на НАТО в Европа генерал Тод Уолтърс.
Адмирал Ефтимов и генерал Уолтърс обсъдиха на работна среща оказването на съюзна подкрепа за усилване мисията за охраната на въздушното пространство на страната (enhanced Air Policing), което ще бъде и в интерес на повишаване подготовката на българските Военновъздушни сили за изпълнение на мисията в съюзен формат.
Друг акцент в срещата е бил трайното преместване на регионалната функция за морско координиране (RMCF) за Черно море от състава на Морското командване на НАТО във Военноморския координационен елемент във Варна, където ВМС на Република България имат изградени инфраструктура и способности.
Потвърден е дългосрочният ангажимент на страната ни в международните усилия за трайно възстановяване на Афганистан, чрез продължаване участието на български военен контингент в мисията на НАТО „Решителна подкрепа”. Началникът на отбраната наблегна върху всестранното осигуряване на нашия контингент с акцент защита на силите.
България е приела да домакинства срещата на началниците на отбраната на страните-членки на НАТО от Централна Европа в началото на 2021 г.
Обсъдени са били актуални теми от дневния ред на Алианса като изграждане на способности за възпиране и отбрана и прилагане на концепциите за реализиране на актуалната Военна стратегия на НАТО.
В срещите участваха представители от Щаба на отбраната и националният военен представител в Съюзното командване по операциите на НАТО генерал-майор Красимир Кънев.
По покана на началника на Щаба на отбраната на Румъния генерал-лейтенант Даниел Петреску, българска военна делегация, водена от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов,
участва в честването на празника на Военноморските сили на Румъния. Събитието се проведе при засилени противоепидемични мерки за недопускане разпространение на Covid-19 и бе посветено на 160-годишнината от създаването на румънския военноморски флот.
В рамките на мероприятието бе направен показ на военна техника и демонстрации на способности на военнослужещи от румънските въоръжени сили. Адмирал Ефтимов се срещна с министъра на отбраната Николае Чука и проведе разговори с генерал-лейтенант Даниел Петреску и с контраадмирал Михай Панаит, командващ румънските Военноморски сили.
На отбелязването на празника на румънските ВМС присъстваха още и президентът на Румъния Клаус Йоханис, министри и членове на румънския парламент.