Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Полковник Любомир Вачев: За 8 войнишки места при нас се борят 128 кандидати

[post-views]
Полковник Любомир Вачев: За 8 войнишки места при нас се борят  128 кандидати

Валерия Тодорова

1 -interview-Polkovnik Liubomir VachevИнтересът към службата във формированието е голям, казва командирът на Центъра за подготовка на специалисти 
Гордост, самочувствие, носталгия, взаимни поздрави, скъпи спомени, весели случки, запомнени истории – всичко това съпътства отбелязването на една годишнина, с която са свързани стотици хора – от редника до генерала, от миналото през настоящето и с поглед към бъдещето. През октомври в. ф. 22220 ще чества свой празник – 70 години от връчване на бойно знаме. За празничните вълнения и случващото се през делниците разговаряме с командира на Центъра за подготовка на специалисти (ЦПС) полковник Любомир Вачев.

– Г-н полковник, през есента на 2020 г. ЦПС отбелязва две годишнини. С какво са свързани те?
– Ние честваме 70 години от връчването и зачисляването на бойно знаме на формированието на основание на Указ № 532 от 06.10.1950 г. на Президиума на Народното събрание на Народна република България. Началото на формированието е поставено преди 72 години, когато през октомври 1948 г. в Сливен са дислоцирани три танкови дружини, които идват от Казанлък, София и Пловдив. Със Заповед на Министерството на отбраната от 01.01.1949 г. новото танково съединение е вписано в регистрите на Българската народна армия като 3-та танкова бригада, която става съществена част от Трета Българска армия.  
– Как ще представите формированието към настоящето?
– Организационно в.ф. 22220 се състои от командване, управление, щаб, два танкови батальона, два центъра за подготовка – Център за подготовка на сержанти и войници в Сливен и Център за подготовка на водачи и логистични специалисти в Русе, обслужващи формирования и Военен духов оркестър. В.ф. 22220 провежда подготовка за поддържане и развитие на способности по мисия „Отбрана” и за участие в операции по оказване на помощ на населението при ликвидиране на последствията от бедствия, аварии и катастрофи. Другата основна дейност на в.ф. 22220 е да провежда начална и специална подготовка на войници и сержанти от Сухопътните войски (СВ) и военнослужещите от доброволния резерв съгласно програма, утвърдена от командира на СВ. 
– Кои са акцентите през тази година? 
– Участие на танков взвод от 61-ви танков батальон (тб) в българско-американско учение на Учебен полигон (УП) „Ново село” през февруари, отлично представяне на танковите екипажи на 61-ви тб и на 2-ри тб при изпълнение на контролно упражнение стрелба с щатен изстрел с въоръжението на танк Т-72 на УП „Ново село”, участия на роти от 2-ри тб и 61-ви тб в съвместни учения на Полеви учебен полигон „Корен” през септември и октомври, добра подготовка на 61-ви тб за предстояща сертификация на батальона през ноември. Успоредно с това нормално протича учебният процес, провеждат се планираните занятия, макар и в условията на пандемия.
– С какви други постижения ще се похвалите?
– Радостно е, че през последните години нашите военнослужещи са в челната тройка на турнира по военен трибой и в шампионата по дуелна и щафетна стрелба с автомат АК-47 между формированията от състава на СВ. С доказаните си способности те са и част от сборния отбор на СВ. В крайното класиране от шампионати и турнири в СВ за 2019 г. нашите отбори се класираха първи и спечелиха купата на командира на СВ.
– Може ли да се каже, че тази година попълнението на личния състав с лейтенанти е по-богато?
– Радваме се на новото попълнение, възлагаме надежди в тяхното развитие, ще осигурим подкрепа и ще очакваме високи резултати в реализацията им като офицери. Те вече встъпиха в изпълнение на своите длъжности и успешно се справят с отговорностите, които имат. Лейтенант Николай Колев е назначен за командир на инженерен взвод в щабна рота на в.ф. 26240, лейтенант Стефка Митева е старши помощник-началник на отделение „Тактическо” във в.ф. 26240, лейтенант Тодор Стоянов е заместник-командир на щабна рота във в.ф. 26260, лейтенант Марияна Димитрова –  началник на възел в КИВ на в.ф. 22220. Има едно назначение и в нашето формирование в Русе – лейтенант Михаела Михайлова е командир на взвод в рота за подготовка на логистични специалисти във в.ф. 32420 – Русе. 
– Какво е комплектоването с личен състав?
–  Военно формирование 22220 е окомплектовано с личен състав на 88%. Интересът към службата във формированието е голям. За последните обявени 8 места за войници, които ще бъдат попълнени след провеждане на конкурс, документи са подали 128 кандидати. Това се дължи на добрия имидж, който има в.ф. 22220, а също и на успешно преминалата кампания „Бъди войник” в Сливен през ноември 2019 г., която умело съчета информационен, но също така и празничен характер, защото осъществява връзката народ–армия.
– Как ще премине честването на 5 октомври?
– С подобаващо уважение към историята на формированието и при максимално спазване на противоепидемичните мерки, свързани с COVID-19. В 11,00 ч ще започне приемане на официалните гости. От 11,30 ч са тържественото строяване, посрещане на знамето, празничното слово и награждаването на военнослужещи и цивилни служители. За 12,30 ч са предвидени откриване и освещаване на фитнесзала. В 12,45 ч ще бъдат поднесени цветя на Паметника на танкиста, който е в района на формированието.
– Има ли връзка между откриването на фитнесзалата и сформирането на военен спортен клуб? 
– Да, има връзка. Военен спортен клуб (ВСК) „Танкист” бе учреден през януари 2019 г. И той вече е част от Националната военна спортна федерация. Това е полезна крачка напред, защото добрата спортна форма за военнослужещите е важна. 
– Какво ще пожелаете на военнослужещите и цивилните служители по случай празника на формированието?
– Пожелавам здраве, семейно щастие, благополучие, професионални и лични успехи! А на танкистите – като танкист: „Каналът на оръдието да е чист, барутът да е сух и всеки изстрел – в целта!”. 

Обучени са 1436 воини за първо сержантско звание2 - Na UP Novo selo
„Центърът за подготовка на сержанти и войници има дълга предистория. От сформирането на танковата бригада в Сливен нашият център е съществувал в състава й като танков батальон до 2011 г.“, казва подполковник Стоян Неделчев, командир на ЦПСВ.
 От януари 2012 г. 5-и танков батальон на в.ф. 22220 се реорганизира в „Център за подготовка на войници за назначаването им на сержантски длъжности и на сержанти”, а през март 2017 г. със заповед на министъра на отбраната центърът се реорганизира в „Център за подготовка на сержанти и войници” (ЦПСВ).
От създаването си до момента ЦПСВ изпълнява задачи по: провеждане на комплексна подготовка за придобиване и поддържане на способности от личния състав на Центъра за обучение на военнослужещи от Сухопътните войски и военнослужещи от доброволния резерв; провеждане на начална и специална подготовка на войници и сержанти от Сухопътните войски и военнослужещи от доброволния резерв в ротите за подготовка; провеждане на подготовка за поддържане и усъвършенстване на комплекс от способности за действие при терористични заплахи и за овладяване на последствията от осъществен терористичен акт.
Редом с това центърът изпълнява и други задачи, свързани с участие в модул за гасене на пожари, международни мисии, участие в задачи, свързани с оказване на съдействие на органите на МВР по охрана на държавната граница, като същевременно поддържа постоянна бойна готовност и участва в поддържането на мобилизационната готовност на ЦПС. До днес в центъра са обучени 1436 военнослужещи за придобиване на първо сержантско звание; 238 военнослужещи за придобиване на ВОС и квалификация и 121 механик-водачи, или общо 1786 обучаеми.
Изказвам благодарности на целия личен състав на центъра за професионализма, който показват през годините. Центърът е това, което е, благодарение на усилията на всички тях. Също така благодаря на командира полковник Вачев и на щаба на в.ф. 22220 за съвместната работа, оказаните помощ и контрол, което допринася за успешното изпълнение на задачите на нашия център.

Мотивацията не остава незабелязана
4- Komandirite na batalioniПодполковник Евтим Максимов, представяйки дейността на 61-ви танков батальон, изтъква:
 „Към момента батальонът се намира в етап „Подготовка на ротата”. Усилията на целия личен състав са насочени към предстоящите тактически учения през октомври на учебните полигони „Ново село” и „Корен”, а също и към подготовката за международната сертификация на батальона от 2 до 12 ноември. Тя е следващият важен етап след националната сертификация през 2019 г. Всички роти от батальона взеха участие в това най-важно за миналата учебна година мероприятие – батальонното тактическо учение (БТУ) за национално сертифициране на 61-ви танков батальон. То беше проведено от 15 до 17 октомври 2019 г., но всъщност започна много по-рано с подготовката и завърши много по-късно с прибирането и обслужването на всички материални средства, въоръжение и техника. От 07.10.2019 г. всички формирования от батальона извършиха марш и бяха дислоцирани на УП „Ново Село”. Проведохме тактико-строеви занятия (ТСЗ) с танковите взводове на тема „Танковият взвод в отбрана”, с танковите роти на тема „Танковата рота в отбрана” и с щабна и логистична рота, ТСЗ на батальона за предстоящото сертификационно батальонно учение. Разбира се, кулминацията бе провеждането на батальонното тактическо учение за национално сертифициране от комисия от командването на СВ.
Всички военнослужещи действаха правилно и тяхната мотивация не остана незабелязана от Сертификационната комисия от командването на СВ, както и от началника на щаба на СВ – бригаден генерал Николай Караиванов. Това е допълнителен стимул за предстоящия етап „Подготовка на батальона”, при който батальонът ще бъде оценен през този ноември за получаване на международен сертификат „Боеготов”. Личният състав на 61-ви танков батальон е подготвен и може да изпълнява поставените му задачи в пълен обем. Танкистите от 61-ви танков батальон посрещат празника с удовлетворение за отлично изпълнените задачи през годината.”

Подполковник Делян Люцканов, командир на 2-ри танков батальон: 
„Уменията на нашите военнослужещи проличават добре при участията в ученията, сред които през последните години са SABER GUARDIAN 17 и PLATINUM LION с международно участие през 2017 г., ротно тактическо учение с бойни стрелби с 42-ри механизиран батальон от Втора механизирана бригада на Корен през 2018г., STRIKE BACK 19; ТУБС с 38мб/2мбр с международно участие на УП  „Ново село”, BALKAN BRIDGES 19 с щаба на ЦПС с международно участие. През септември тази година на Учебен полигон „Корен” имаме участие в тактическо учение с бойна стрелба STRIKE BACK 20 съвместно с 31мб на Втора механизирана бригада. С всяка изминала година се повишава  професионалният опит, усъвършенстват се знанията и уменията на  личния състав. От значение за това са и мисиите, в които са участвали военнослужещите от 2-ри танков батальон – в  Ирак през 2003 г. и 2004 г., в Босна и Херцеговина през 2004 г., 2009 г., 2010 г. и 2012 г., в Афганистан – 2010 г. и 2016 г.
Втори танков батальон е наследник на формирование, което е създадено на 01.10.1968 г., и към днешна дата нашите цел и отговорност са да бъдем достойни продължители – да запазим най-доброто и да надградим съобразно новите изисквания.”

3- Полковник Данчо НиколовУченията повишават професионалните умения
Заместник-командирът на в.ф. 22220 полковник Данчо Николов, който оказва помощ и контрол при участието на танкови екипажи от формированието в ученията на Полеви учебен полигон „Корен” през тази есен, посочва:
„През септември Първа танкова рота от 2-ри тб с командир подполковник Делян Люцканов проведе тактико-строево занятие по управлението с материална част, а след това участва в тактическо учение с бойна стрелба „Ответен удар 2020” (STRIKE BACK 20) заедно с 31-ви механизиран батальон – Хасково, който е от Втора механизирана бригада – Стара Загора. През октомври Първа танкова рота от 61-ви тб с командир подполковник Евтим Максимов ще провeде ротно тактическо учение с бойна стрелба съвместно с Първи механизиран батальон от 61-ва механизирана бригада – Карлово, а след това ще участва в бригадно тактическо учение BALKAN WALL 20 съвместно с формирования от 61-ва механизирана бригада – Карлово. И тези, както и всички предходни съвместни учения успешно повишават професионалните умения, полевата натренираност на родовете и специалните войски.”

 

По 300 души годишно се обучават в Русе

Командирът на в.ф. 32420 – Русе, подполковник Павлин Илиев уточнява:6-Podpolkovnik Pavlin Iliev-Ruse
 „От 2009 г. Центърът за подготовка на водачи и логистични специалисти (ЦПВЛС) е част от в.ф. 22220. Провеждаме комплексна подготовка на военнослужещи от Сухопътните войски и военнослужещи от доброволния резерв за придобиване и поддържане на способности. 
В ЦПВЛС се обучават годишно до 300 военнослужещи и цивилни служители в девет курса. Има курс за придобиване на квалификация „Водач на БТР – 60ПБ, БРДМ – 2, БТР – 60ПБМД1” и курс за придобиване на ВОС „Водач на бойна бронирана колесна машина модел ASV M117-GUARDIAN и MFSV-COMMANDO SELECT”. Има и три отделни курса за придобиване на квалификация „Водач на МПС” за една от категориите: „С”;  „С + Е”; „Д”. Има и курс за придобиване на квалификация „Водач на МПС, превозващ опасни товари (АДР)” или Опреснителен курс за подготовка на водачи на МПС, превозващ опасни товари (АДР).Теоретичните занятия се провеждат в класни стаи и специализирани кабинети, а практическите занятия на  полигон „Николово” и обособените полигони във формированието, а занятията по плаване с БТР – 60ПБ, БРДМ – 2, БТР – 60ПБМД1 на езеро „Николово”:
Освен в обучението на военнослужещи и цивилни служители ЦПВЛС при международни учения и съвместни подготовки участвахме с изграждането на Център за логистична поддръжка на конвоите по придвижване на сили и средства от Сухопътните войски на САЩ в Европа, на територията на Република България на полигон „Николово” в ученията SABER GUARDIAN 17 и BLACK SEA/BALKAN REGIONAL EXERCISES 19.
Изпълняваме задачи и по мисия „Принос към националната сигурност в мирно време”, активно участваме в кампанията „Бъди войник”, а също и в подготовката на гражданите на Република България в XIX и XX клас на средното образование за усвояване на знания, свързани със задълженията им по отбрана на страната, действия за оцеляване при кризи от невоенен характер, както и за мисиите и задачите на въоръжените сили.

Share

Най-ново

Единична публикация

Избрани