Военният музей представя пътя от провъзгласяване на Съединението до подписването на Топханенския акт.
В Националния военноисторически музей (НВИМ) може да бъде разгледана изложбата „София – столица на обединена България“. Тя представя пътя от провъзгласяване на Съединението до подписването на Топханенския акт. Тематичният фокус е поставен върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия.
В експозиционния разказ е откроено израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война.
В изложбата може да се видят експонати, които символизират мечтата на българите за национално обединение. Сред тях са хладно и огнестрелно оръжие на участниците в Съединението и Сръбско-българската война, знамето, което войниците на майор Данаил Николаев целуват, преди да превземат конака в Пловдив на 6 септември, формени и доброволчески знамена, под чиито дипли армия и народ защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Представени са също лични вещи на княз Александър I, на председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, на министър-председателя Петко Каравелов, на министъра на правосъдието Васил Радославов, на министъра на войната капитан Константин Никифоров и др. Експонатите рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на младата столица в център на обединена България. Атмосферата в града от този период е пресъздадена със завидно майсторство в творбите на австрийския художник Йозеф Обербауер.
Значимо място в експозиционния разказ заемат спомените на съвременници на събитията, както и анимации, представящи ролята на военните в Съединението, дипломатическите мисии в негова защита и динамиката на фронтовата линия в Сръбско-българската война. Чрез специално подготвено тъч-скрийн приложение изложбата преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столичната община.