САЩ обявиха готовност да върнат санкциите срещу военните лидери на Мианмар. Предупреждението на Вашингтон дойде ден, след като военните узурпираха властта и арестуваха политическото ръководство на страната. Превратът в Мианмар беше осъден от международната общност, като ЕС и ООН определиха арестите за незаконни.
Съветът за сигурност на ООН се събира извънредно в Ню Йорк, за да обсъди случващото се в Мианмар. Специалният пратеник на организация за южноазиатската държава Том Андрюс призова за налагането на оръжейно ембарго.
САЩ, които отмениха действащите санкции срещу Мианмар едва миналата година, също имат готовност да ги върнат обратно и дори да разширят обхвата им, заяви американският президент Джо Байдън. „Ще работим с нашите партньори в региона и по света, за да помогнем за възстановяването на демокрацията и върховенството на закона“, допълни пред журналисти Байдън. Превратът в Мианмар преобърна живота на много хора с главата на долу, които чрез социални мрежи призоваха ООН и световните лидери за подкрепа. Пучът беше извършен точно 10 години след демократичните промени в страната, които сложиха край на половин вековната военна диктатура.
По данни на ООН армията е задържала 45 души или почти цялото политическо ръководство на страната. Военните защитиха действията си с твърденията, че Националната лига за демокрацията на лидерката Аун Сан Су Чжи са спечели парламентарните избори в страната, чрез измама, независимо, че наблюдателите обявиха вота за честен.
Анализатори се опасяват, че ситуацията в Мианмар може да се усложни допълнително, заради готвените масови протести срещу военните, които продължават да губят обществената си подкрепа.