Цветана Пиронкова отпадна в първия кръг на Australian Open

PIRONKOVA-1Спортист №1 на България за 2020 година Цветана Пиронкова приключи участието си на Откритото първенство на Австралия след загуба в първия кръг от Су Вей Сие с 5:7, 2:6. Цвети пропусна да спечели първия сет, а във втория беше надиграна от 34-годишната тайванка, която действаше много стабилно от дъното на корта. Пиронкова преодоля квалификациите, за да стигне до основната схема на турнира в Мелбърн. Тя влезе в мача срещу намиращата се на 68-о място в световната ранглиста Сие като фаворит, но не можа да покаже истинските си възможности. Двубоят на Цвети трябваше да започне около 03:30 часа българско време, но се забави, защото преди това на същия корт Гаел Монфис и Емил Руусувуори играха пет сета. Финландецът поднесе една от изненадите в първия ден на турнира и елиминира атрактивния французин с 3;6, 6:4, 7:5, 3:6, 6:3. Началото беше перфектно за пловдивчанката, която спечели откриващия гейм на нула, а веднага след това направи пробив. Това обаче не смути опитната Су Вей Сие. Представителката на Тайван веднага върна пробива, а след това изравни за 2:2. Азиатката изчакваше грешки на Цвети и тази тактика й носеше успех. Тя реализира нов пробив, последван от четвърти пореден гейм в нейна полза. Пиронкова намали изоставането си на 3:4 и на свой ред постави съперничката си под напрежение. Българката пропусна 3 брейкбола, но грешка на Сие и даде четвърти шанс, който тя използва.Двете си размениха по един експресен гейм, преди инициативата отново да мине на страната на Су Вей Сие, която проби за 6:5. Началният удар на тайванката и осигури две лесни точки, а бекхенд на Пиронкова в мрежата сложи край на сета. Проблемите за Цвети продължиха и в началото на втората част. Липсата на вкаран първи сервис я постави в трудна ситуация и тя не можа да се измъкне, допускайки четвърти пробив от началото на двубоя. Няколко добри ретура направиха така, че Пиронкова беше близо до изравняване на резултата още в следващия гейм, но Сие демонстрира повече прецизност в дългите разигравания. Българката се изнерви, започна да пресилва ударите си, а последствията от това не закъсняха и тя изостана с 0:3 след още един пробив. В следващия гейм нашето момиче поведе с 0:30, но Су Вей Сие пак намери начин да спечели подаването си. Пропадането беше спряно с гейм за 1:4, но изоставането бе твърде голямо, а и играта на Пиронкова изобилстваше от грешки. При 5:2 Сие сервира за мача и го приключи с ас по правата. В следващия кръг тя ще срещне победителката от мача между Бианка Андрееску и Михаела Бузарнеску.