Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.
Новият „Абрамс“

111-1В края на миналата година стана ясно, че армията на САЩ ще започне да получава чисто нови танкове от серия М1 „Абрамс“ трето поколение. Танкът, който досега се смяташе за най-добрият в света, ще получи такива подобрения и модернизация, че ще запази световното си превъзходство. Министерството на отбраната на САЩ вече обяви, че за производството на новите танкове Abrams M1A2 SEPv3 корпорацията „Дженерал Дайнамикс Ланд Системс“ ще получи договор на стойност 4, 62 млрд. долара. Договорът трябва да бъде изпълнен до юни 2028 г.

По време на операцията „Свобода на Ирак“ са идентифицирани редица проблеми, свързани с танка „Абрамс“, като неговата големина, тегло (което досега е 72 т), мощност и защита. Моделът от трето поколение ще предложи на армията нова система за защита на танка и екипажа, комуникация и огнева мощ, но той ще бъде отворен за всяка „зряла технология“, която армията счита за оперативно съвместима. 

Подобренията в новия американски танк „Абрамс“ ще се съсредоточат върху правилното и икономично разпределение на електрическата енергия в управлението на танка, интегрираната защита срещу взривни устройства, нова спомагателна силова установка, вградена система за обучение и данни за боеприпасите. Сред новостите е и усъвършенстването на средствата за комуникация с цел подобряване на тактическите връзки на бойното поле с останалите екипи на танковата бригада.

На практика новият танк „Абрамс“ ще получи въоръжение и технологии от четвърто поколение, той ще може да стреля денем и нощем независимо от метеорологичните условия да открива и унищожава дронове. На практика, както казват  американските военни експерти, този танк ще може да унищожава всичко и ще бъде най-смъртоносната бойна платформа на XXI век.

Освен огневата мощ, в която на първо място е 120-мм оръдие, оръжейната станция, системата, изстрелваща 40-мм боеприпаси и други бойни способности, „Абрамс“ ще бъде снабден и с уникалната система за защита, известна като Trophy.

Системата е създадена от израелския концерн  Rafael Advanced Defense Systems. Тя има за цел да защитава военната техника от ракети и снаряди. Системата Trophy се състои от радиолокационна станция, управляващ компютър и две самозареждащи се пускови установки. Тя гарантира 360-градусова защита на танковете и другата бронирана техника.

След като радарът е открил летящата към танка ракета, компютърът изчислява траекторията и дава заповед на пусковите установки да я унищожат, като изстрелват метални топки срещу ракетата.

Компанията  Rafael е разработила и облекчен вариант на Trophy за защита на по-леки бронирани машини от типа на „Брадли“ и „Страйкър“ и самоходните артилерийски установки. 

Trophy е система за активна защита на танковете от противотанкови ракети и снаряди, дори и от ракети, които се изстрелват от изтребители или вертолети. На практика системата покрива танка с невидима честотна полусфера, улавяйки с радара всяка заплаха и унищожавайки всички изстреляни срещу него ракети или снаряди. Системата е въведена на въоръжение в израелската армия през 2011 г. и е монтирана на танка „Меркава“.

По всичко личи, че новият „Абрамс“ се доближава плътно до все по-настоятелното искане на танкистите за по-малки екипажи и повече защита, висши технологии и електроника.

Противобатарейните радари

222-1Германската високотехнологична компания HENSOLDT, работеща в областта на отбраната, започна модернизацията на радарите COBRA, чиято способност е да разкриват местоположението на вражеската артилерия. Тези радари се използват от няколко държави – членки на НАТО.

Радарите за борба с артилерийските батареи са мобилни системи, които определят местоположението на артилерийските батареи на противника  по траекторията на ракетите и снарядите, както и дават координатите в реално време.

Когато не са предназначени за контрабатарейна борба, се придават към артилерийските батареи или към системите за залпов огън в качеството на системи за управление на огъня. Най-добрите съвременни радарни системи от този тип могат да открият летящия снаряд на гаубица от разстояние 30 км, а ракети или артилерийски мини от разстояние 50 км.

Хиперзвукови ракетни комплекси

 

333-1Компанията „Локхийд Мартин“ представи първите снимки на новите мобилни зенитно-ракетни комплекси за Сухопътните войски на САЩ,  снабдени с хиперзвукови ракети. Новите комплекси имат огромен обхват и хиперзвуковата ракета, изстреляна от комплекса до горния край на земната атмосфера, след това връхлита върху противниковите цели с безпрецедентни сила и скорост, пет пъти по-висока от скоростта на звука. Такава ракета изминава близо 100 км/мин. 

Очаква се новите комплекси да постъпят на въоръжение в Сухопътните войски на САЩ до края на 2023 г. Вече са приключили успешно производствените изпитания, проведени на Хавайските острови в Тихи океан.  До края на тази година комплексите ще бъдат предадени на армията за изпитания на полигон, предвидени за 2022 и 2023 г.

Две хиперзвукови ракети ще бъдат винаги в готовност. Комплексът е поставен върху 40-тонен влекач и разполага с необходимите командни постове.

Директорът на Управлението за хиперзвукови оръжия и критично важни технологии към Сухопътните войски на САЩ генерал-лейтенант Нийл Търгууд отбелязва, че производството на въоръжение от този тип и в нормални условия не би било никак лесно, а в условията на пандемията е още по-сложно. Освен това пояснява, че при супертехнологичните производства има две части – едната е инженерната, но другата си е чисто изкуство. И докато инженерната се решава така или иначе успешно „върху чертожните дъски“ и с помощта на компютрите, то онази част, която е изкуство, си остава пределно сложна.

Генерал Търгууд не назовава конкретната военна част, която ще получи първите хиперзвукови ракетни комплекси, но уточнява, че вече са определени командирите, ротите и бригадите. За изпълнението на този договор производителят „Локхийд Мартин“ получава над $ 2, 5 млрд.  

Хиперзвуковите оръжия ще променят по неподозиран начин обликът на бъдещата война, убедени са учените. Тези оръжия не само притежават изключително бърза и мощна отбранителна реакция, но могат да заобиколят или да унищожат противниковите защити. Твърде вероятно е в близките години да се появят и хиперзвукови безпилотни самолети. Един такъв дрон би могъл да прелети за минути до обратната страна на земното кълбо и да изпрати разузнавателна информация.

Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Михаил Григоров

Най-ново

Единична публикация

Избрани