Япония отбелязва 10-ата годишнина от аварията в атомната електроцентрала Фукушима, причинена от мощно земетресение и последвало го цунами. Наред с екологична катастрофа при серията от природни бедствия загинаха повече от 20 хиляди души, а десетки хиляди други бяха принудени да напуснат домовете си.
Точно преди 10 години източното крайбрежие на Япония беше разтърсено от земетресение със сила 9.1 по скалата на Рихтер. Трусът предизвика цунами, което причини една от най-големите екологични катастрофи – аварията в атомната централа Фукушима, често сравнявана с тази в Чернобил през 1986 г. Инцидентът принуди властите да евакуират над 160 хиляди души в префектура Фокушима. Независимо от нечовешките усилия на Япония да се справи със замърсяването, много населени места по североизточното й крайбрежие твърде бавно се изчистват. Ярък пример е град Томиока, който от 16 хиляди души население, днес има по-малко от 1600 обитатели. Един от тях е Юта Хатакеяма, който е напуска родното си място, когато е бил на 14 години.
Юта Хатакеяма – жител на град Томиока:
„Едно време, когато цъфтяха черешите в града, се провеждаше фестивал и улиците му се изпълваха с хора и сергии. Независимо, че минаха десет години от инцидента, спомените за онова време ме изпълват с носталгия.“
Властите се надяват до 202 г. да изчистят повече засегнати региони, като на първо място премахнат замърсена с радиация почва, която се съхранява в специални чували.
Независимо, че всеки ден близо 5000 работници влизат в централата, за да премахнат засегнатите й реактори, ще са необходими десетилетия, за да завърши процесът.